I. Hofmanas nie wyklucza zmian w ulgach VAT dla rolników: porozmawiajmy i debatujmy

Ignas Hofmanas. Gedimino Stanišausko nuotr.

Minister rolnictwa Ignas Hofmannas zgadza się, że zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych (GST) powinno mieć zastosowanie tylko do dochodów z działalności rolniczej. Minister nie wyklucza, że powinna odbyć się debata na temat dostosowania systemu podatkowego dla rolników, ale utrzymuje, że podatki nie mogą być szkodliwe dla sektora, który nadzoruje.

„Odbądźmy debatę na temat GST – porozmawiajmy i debatujmy. Zawsze stoję na stanowisku, że niezależnie od tego, jaki będzie podatek, nie może on zaszkodzić naszemu sektorowi rolnemu, który już teraz słabo konkuruje w Unii Europejskiej", powiedział Hoffman dziennikarzom w środę.

„Prawdą jest, że w pełni zgadzam się, że ulga powinna mieć zastosowanie tylko do dochodów uzyskanych z działalności rolniczej“, – powiedział.

Według ministra rolnictwa, ulga VAT dla rolników, przyjęta obecnie przez parlament, może kosztować budżet państwa nawet 10 mln euro.

„Nie powiem teraz dokładnie, ale ulga może kosztować do 10 mln euro ze względu na przesunięty limit ulgi GPM“, – powiedział I. Hofman.

.

Poseł uważa, że jeśli chodzi o korekty podatkowe dla rolników, należy wziąć pod uwagę nie tylko GPT, ale także podatki płacone na rzecz „Sodra“, które według niego nieproporcjonalnie wpływają na średnie gospodarstwa.

„Zarówno GPM, jak i podatki "Sodra", które są płacone przez rolników od dochodu podlegającego opodatkowaniu, powinny być rozpatrywane łącznie. Myślę, że powinniśmy zastanowić się, jak wprowadzić więcej sprawiedliwości do systemu podatkowego. Uważam, że podatki nie mogą nieproporcjonalnie szkodzić średniej wielkości gospodarstwom, które są najbardziej produktywne. Wszystkie inne dyskusje są możliwe – musimy przeprowadzić analizy i rozmawiać. Wszystkie opcje są możliwe, ale muszą być wyważone", podsumował poseł Hofman.

R. Šadžius nie może jeszcze powiedzieć, ile będzie kosztować ulga: poprawka spowodowała zamieszanie

Minister finansów Rimantas Šadžius powiedział wówczas, że nie może powiedzieć, jaki będzie efekt fiskalny zwrotu VAT dla rolników, dopóki nie zostanie przeprowadzona analiza. Powiedział, że poprawka przyjęta na ostatnim etapie była „emocjonalna“ i spowodowała zamieszanie w Ministerstwie Finansów.

„Nie mogę jeszcze powiedzieć. Musielibyśmy przeanalizować, w jaki sposób można zastosować tę emocjonalną poprawkę do ustawy o VAT przyjętą na ostatnim etapie. Dopiero wtedy będzie można ocenić jakikolwiek efekt fiskalny", powiedział Šadžius dziennikarzom w środę.

„Poprawka z pewnością spowodowała pewne zamieszanie wśród specjalistów i prawników Ministerstwa Finansów. Obecnie analizujemy, w jaki sposób przepis ten powinien być stosowany i zobaczymy w przyszłości, czy należy go dostosować", wyjaśnił minister finansów.

ELTA przypomina, że Sejm zgodził się na opodatkowanie dochodów osobistych od przyszłego roku trzema progresywnymi stawkami w wysokości 20, 25 i 32 procent.

Rolnicy objęci preferencyjnym systemem podatkowym będą opodatkowani stawką podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w wysokości 15% lub 20%, w zależności od tego, czy roczny dochód rolnika jest niższy czy wyższy od 60 średnich wynagrodzeń (około 138 000 euro).

Zmiany podatkowe wejdą w życie od 2026 r.

Wideo