KE proponuje złagodzenie przepisów rolnych w obliczu protestów
Po miesiącach intensywnych protestów w różnych krajach, Komisja Europejska (KE) przedstawiła w piątek plany pozwalające państwom członkowskim Unii Europejskiej (UE) na zwiększenie wymogów środowiskowych dla rolników.
Polityka rolna dostosowuje się do zmieniającej się rzeczywistości, powiedziała w piątek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Komisja będzie nadal silnie wspierać naszych rolników, którzy są w centrum bezpieczeństwa żywnościowego UE i na pierwszej linii naszych działań w zakresie klimatu i środowiska.
W lutym protesty sparaliżowały centrum polityczne UE w Brukseli, gdy rolnicy z traktorami protestowali przeciwko biurokracji Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). WPR zapewnia dotacje, aby pomóc rolnikom w utrzymaniu źródeł utrzymania, ale wypłata funduszy jest powiązana z surowymi przepisami środowiskowymi.
Piątkowe poprawki do WPR, które nadal będą wymagały zatwierdzenia przez państwa członkowskie UE i Parlament Europejski (PE), pomogłyby uprościć zasady dotyczące takich kwestii, jak użytkowanie gruntów i płodozmian.
Rolnicy nie będą już zobowiązani do pozostawiania części gruntów ornych odłogiem, a państwa członkowskie będą musiały zaoferować dodatkowe wsparcie finansowe rolnikom, którzy dobrowolnie zapewnią, że część ich gruntów pozostanie nieużytkowana. Ponadto KE proponuje wycofanie przepisów wymagających od rolników stosowania płodozmianu, a zamiast tego umożliwienie im wyboru dywersyfikacji upraw. Każde państwo członkowskie musiałoby jednak oddzielnie zatwierdzić dywersyfikację jako alternatywę dla płodozmianu. Państwa członkowskie UE będą również mogły złagodzić przepisy środowiskowe w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych.
Jednak zanim proponowane zmiany zostaną włączone do prawa UE, będzie to długi proces.
Pierwotnie UE i państwa członkowskie UE będą mogły opracować własne poprawki do propozycji. Następnie negocjatorzy spotkają się za zamkniętymi drzwiami, aby znaleźć kompromis, który następnie będzie musiał zostać zatwierdzony przez Parlament i ministrów państw członkowskich.