Litewscy rolnicy: zaostrzone kontrole nie zapobiegną wwozowi rosyjskiego zboża na Litwę

Aušrys Macijauskas.

Przewodniczący Stowarzyszenia Plantatorów Zbóż, Aušrys Macijauskas, powiedział, że wprowadzenie bardziej rygorystycznych kontroli zboża z Rosji jest dobrym krokiem, ale nie zapobiegnie wwożeniu całego zboża na Litwę. Konieczne jest kontrolowanie zboża przewożonego przez granicę litewsko-łotewską i zakazanie importu i tranzytu rosyjskiego zboża, zarówno na Litwie, jak i w całej Unii Europejskiej (UE), powiedział.

„Bardziej rygorystyczne kontrole nie zapobiegną wwożeniu rosyjskiego zboża na Litwę przez cały czas, ale to lepsze niż nic. Pozostaje pytanie, czy zaostrzone kontrole będą miały zastosowanie tylko do importowanego zboża, czy również do rosyjskiego i białoruskiego zboża przewożonego tranzytem przez Litwę. Biorąc pod uwagę, że ponad 3 mln ton rosyjskiego zboża rocznie jest transportowane przez Łotwę, konieczne jest kontrolowanie zboża przewożonego przez granicę litewsko-łotewską, w szczególności w celu sprawdzenia jego pochodzenia i jakości", powiedział A. Macijauskas w wywiadzie dla Elta.

„Oczywiste jest, że Łotwa nie jest w stanie kontrolować takiego przepływu zboża, więc całe zboże pochodzące z Łotwy należy uznać za ryzykowne. Mamy nadzieję, że litewski Sejm przyjmie ustawę zakazującą jakiegokolwiek przepływu rosyjskiego zboża, zarówno importu, jak i tranzytu, przez terytorium Litwy. Unia Europejska powinna zrobić to samo" - zauważył.

W tym czasie Karolis &Scaronas, prezes Litewskiego Stowarzyszenia Przetwórców Zbóż i Handlowców, z zadowoleniem przyjął posunięcie Ministerstwa Rolnictwa (MAF), opisując je jako „sprytny sposób na zatrzymanie przepływu“.

„Należy podkreślić, że mówimy o imporcie, a nie tranzycie. Zaostrzone kontrole i testy jakości są naprawdę dobrą rzeczą", powiedział K. Šimas radiu LRT w zeszłym tygodniu.

„Išmanic& jest to, że dokumenty są dość mocno opodatkowane, może 15–25 euro za tonę. Dla tych šalims, samo to nie sprawia, że opłaca im się przyjeżdżać do naszych šalis i innych šalis. Wzrost kosztów dokumentów jest dość išmanus, ponieważ próbka jest pobierana dla każdego pojazdu“, – – – išcinema it.

K. Šimas podkreśla, że nałożone ograniczenia biurokratyczne sprawiają, że import zboża na Litwę jest trudniejszy i droższy. To samo podejście można zastosować do tranzytu produktów, powiedział.

„Kolejną dobrą rzeczą jest to, że można wejść tylko do składu celnego, na Litwie zatwierdzono chyba tylko 5 składów celnych, co jest bardzo ograniczoną ilością, a nawet po wejściu nie można go załadować, ponieważ celnik musi przyjść i sprawdzić jakość“, – powiedział szef Stowarzyszenia Przetwórców i Handlowców Zboża.

„Ograniczenia biurokratyczne sprawiają, że import na Litwę jest trudniejszy, droższy. (...) Byłoby mile widziane, aby zrobić to samo z tranzytem, to może tranzyt przez nasze š alis nie pójdzie “, – powiedział.

>

Zaostrzone kontrole zboża wwożonego na Litwę z Rosji i innych krajów wysokiego ryzyka rozpoczęły się w poniedziałek.

Według Ministerstwa Rolnictwa od poniedziałku zawieszono kontrolę absolutnie wszystkich zbóż i produktów zbożowych przeznaczonych na żywność importowanych z krajów wysokiego ryzyka, a próbki są pobierane z każdego wagonu lub pojazdu importowanych produktów.

Wprowadzenie bardziej rygorystycznych kontroli jakości ziarna to tylko jeden z kroków podjętych przez Ministerstwo Rolnictwa. W najbliższej przyszłości, po sfinalizowaniu wymogów metodologicznych, podjęte zostaną również decyzje dotyczące sprawdzania pochodzenia ziarna przewożonego przez Litwę.

Ministerstwo wszczęło dochodzenie po otrzymaniu informacji od ukraińskiego ministra rolnictwa o zarzutach, że Rosja czerpie zyski z transportu zboża z okupowanych terytoriów Ukrainy do krajów trzecich.

Lista krajów wysokiego ryzyka obejmuje Rosję, Białoruś, Naddniestrze, które nie znajduje się pod kontrolą rządu Mołdawii, Krym i inne okupowane terytoria Ukrainy, zaanektowane przez Rosję, a także okupowane regiony Abchazji i Cchinwali w Sachartwelandzie.

Wykaz krajów wysokiego ryzyka obejmuje Rosję, Białoruś, Naddniestrze, które nie znajduje się pod kontrolą rządu Mołdawii.

W czwartek Państwowa Służba Żywności i Weterynarii (SVVT) podpisała rozporządzenie zmieniające zasady nadzoru państwowego nad zbożami spożywczymi pochodzenia niezwierzęcego. Te same środki będą miały zastosowanie do zbóż spożywczych i ich produktów, jak i do zbóż paszowych i ich produktów.

Wideo