Minister Navickas: pilnie potrzebne długoterminowe rozwiązanie w zakresie odtwarzania użytków zielonych

Kęstutis Navickas.

Rada Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej (UE) zatwierdziła poprawkę do rozporządzenia delegowanego przyjętego przez Komisję Europejską (KE), która nie będzie wymagać przywrócenia wieloletnich użytków zielonych na Litwie. Jednak minister rolnictwa Kęstutis Navickas podkreśla, że potrzebne jest długoterminowe rozwiązanie tego problemu, w przeciwnym razie za kilka lat będziemy musieli ponownie zmierzyć się z tym samym problemem.

Aby rozwiązać problem przywracania trwałych użytków zielonych w sposób merytoryczny, potrzebne są dalsze zmiany w prawodawstwie ramowym UE, aby uwzględnić alternatywne sposoby łagodzenia skutków zmian klimatu wraz z zarządzaniem trwałymi użytkami zielonymi.

Procedura zmiany rozporządzeń podstawowych jest złożona, ale uproszczenia zaproponowane przez KE w odniesieniu do norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (GAEC) 5, 6, 7 i 9 zostały już przyjęte, a Litwa poszukuje długoterminowego rozwiązania dla GAEC 1 w zakresie zarządzania trwałymi użytkami zielonymi.

„Jesteśmy głęboko wdzięczni za to, co już zostało zrobione w celu rozwiązania trudności, z jakimi borykają się litewscy rolnicy w odniesieniu do trwałych użytków zielonych. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli wdrożyć zmiany w standardzie GAAB 1. Jednak bardzo ważne jest również szersze podejście. Należy wziąć pod uwagę wieloraki wkład działań rolników w łagodzenie zmian klimatu, takich jak zalesianie gruntów rolnych za pomocą mi&scaron, przywracanie osuszonych torfowisk i użytków zielonych do ich pierwotnego stanu, przekształcanie w rolnictwo nieużytkowe i inne zrównoważone praktyki rolnicze. Powinny być one postrzegane jako alternatywa lub uzupełnienie zobowiązania do utrzymania trwałych użytków zielonych. Musi to jak najszybciej znaleźć miejsce w prawodawstwie UE" - podkreśla minister Navickas.

W dniu 26 marca Rada UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa zatwierdziła większością głosów poprawkę do rozporządzenia delegowanego dotyczącego przepisów w sprawie utrzymania trwałych użytków zielonych. Proces legislacyjny zostanie zakończony, gdy Parlament Europejski wyrazi swoją opinię na temat rozporządzenia w głosowaniu plenarnym. Oczekuje się, że kwestia ta znajdzie się w porządku obrad najbliższej sesji plenarnej w dniach 10-11 kwietnia. Niektóre z zawartych w nim poprawek wejdą w życie z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r. Dostosowanie tych poprawek oznacza, że litewscy rolnicy nie będą musieli ponownie zakładać wieloletnich użytków zielonych w 2024 r.

Wideo