34 mln euro na zapobieganie powodziom w środkowej i zachodniej Litwie

Potvynis. AM nuotr.

Ministerstwo Środowiska przedkłada do zatwierdzenia opis zasad i warunków finansowania projektów w ramach działania "Zwiększanie odporności na ekstremalne zjawiska hydrometeorologiczne" Programu Rozwoju dla działania "Wdrażanie środków mających na celu zmniejszenie ryzyka powodzi". Dokument ten określi warunki finansowania projektów dla gmin, które chcą wdrożyć środki zarządzania ryzykiem powodziowym w Litwie Środkowej i Zachodniej.

Program Inwestycyjny Funduszy Unii Europejskiej ma zapewnić 34 miliony euro na zapobieganie powodziom w latach 2021–2027. Fundusze zostaną skierowane na projekty, które pomogą gminom chronić ich ludność, infrastrukturę i mienie przed coraz częstszymi powodziami.

„Ten program finansowania jest szczególnie ważny dla gmin, które nie byłyby w stanie samodzielnie zainwestować wystarczających środków w skuteczne środki zapobiegania powodziom. Wsparcie z funduszy UE sprawi, że regiony będą bardziej odporne na zmiany klimatu i znacząco poprawią jakość życia ludności, “ mówi Justas Ruškys, wiceminister środowiska.

W ostatnich latach Litwa, podobnie jak inne kraje na całym świecie, doświadcza coraz większych opadów z powodu zmian klimatu, a ryzyko powodzi stale rośnie. Powodzie są szczególnie szkodliwe w zachodnim regionie Litwy, gdzie zagrażają zarówno środowisku, jak i mieniu ludzi.

Inwestycja będzie otwarta dla 12 gmin w dorzeczach Niemna i Lielupy. Gminy te, w tym miasta i powiaty Kłajpeda i Kowno, gminy Kretinga, Kėdainiai, Jurbarkas, Šilutė, Ukmergė, Panevėžys, Marijampolė i Pagėgiai, planują wdrożyć 43 środki zmniejszające ryzyko powodziowe. Nacisk zostanie położony na budowę nowych wałów i podwyższenie istniejących, a także na podwyższenie dróg.

Gminy i środki ochrony przeciwpowodziowej zostały uwzględnione w załączniku 4 do Krajowego Planu Działań na rzecz Wdrożenia Krajowych Ram Wodnych na lata 2022–2027.

>

Gminy będą mogły pokryć do 85% kosztów z funduszy UE, a resztę będą musiały dołożyć samodzielnie.

Komentarze i propozycje dotyczące tego projektu można składać w Systemie Informacji o Aktach Prawnych (LAS) do 6 listopada.

Aplinkos ministerija

Wideo