Klęska żywiołowa ogłoszona w okręgu trockim z powodu lasów zniszczonych przez kornika drukarza

Asociatyvi nuotr. Aplinkos ministerijos nuotr.

W powiecie trockim ogłoszono klęskę żywiołową po tym, jak kornik uszkodził ponad 25 000 metrów sześciennych świerków.

Według Departamentu Ochrony Środowiska, miąższość uschniętych i usychających drzewostanów świerkowych z powodu uszkodzeń szkodnika wynosi 26 100 metrów sześciennych i przekracza próg klęski żywiołowej.

W związku z tym Ministerstwo Środowiska podjęło decyzję o ogłoszeniu klęski żywiołowej w lasach na terytorium gminy rejonu trockiego. Po ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej wprowadzone zostaną specjalne środki ochrony i usuwania skutków klęsk żywiołowych w lasach.

W czerwcu ogłoszono stan klęski żywiołowej w gminach Kazlų Rūda i rejonie wileńskim, a w lipcu w gminie rejonu solecznickiego.

W przypadku ogłoszenia klęski żywiołowej w lasach, zarządcy, właściciele i użytkownicy lasów są zobowiązani do przeprowadzenia kontroli swoich gospodarstw leśnych w następujących gminach w ciągu dziesięciu dni od powiadomienia o klęsce żywiołowej.

W okresie ogłoszenia stanu klęski żywiołowej zarządcy, właściciele i użytkownicy lasów są zobowiązani do przeprowadzania kontroli drzewostanów co najmniej raz na dwa tygodnie w sezonie wegetacyjnym i co najmniej raz na miesiąc w pozostałych okresach.

W przypadku zaobserwowania drzew z rozwijającymi się kornikami, należy je niezwłocznie oznaczyć i wyciąć poprzez ścinkę sanitarną, we wczesnych stadiach rozwojowych chrząszczy – przed uformowaniem poczwarek, w stadium poczwarki lub w stadium młodocianym, – najpóźniej przed wylotem kolejnego pokolenia chrząszczy.

Według danych ministerstwa w ubiegłym roku z powodu szkód wyrządzonych przez kornika drukarza w lasach świerkowych uszkodzonych zostało około miliona metrów sześciennych świerków, a od początku 2024 r. w litewskich lasach świerkowych uszkodzonych zostało już 467 500 metrów sześciennych świerków.

Zgodnie z zapowiedzią, w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, liczebność korników w lasach jest bardzo wysoka, dlatego oczekuje się, że konieczne będzie intensywne pozyskiwanie i usuwanie świerków uszkodzonych przez szkodnika podczas zrębów zupełnych i selektywnych.

Wizyta w lasach dotkniętych klęską żywiołową nie będzie ograniczona, z wyjątkiem obszarów, w których prowadzona jest wycinka drzew.

Wideo