Ponowny wypas bydła w lesie dębowym Ginučiai

Saugomų teritorijų tarnybos nuotr.

Dyrekcja Parku Narodowego Aukštaitija i Parku Regionalnego Labanoras napisała już, że w Gaju Dębowym Ginučiai prowadzone są prace renowacyjne użytków zielonych o znaczeniu dla Wspólnoty Europejskiej 9070.

Przeprowadzono działania fazy I: wycięto drzewa i krzewy o niskiej wartości, a cała wycięta roślinność drzewiasta została usunięta z zarządzanego obszaru. Wokół dębów, które od pewnego czasu rosną w środku drzewostanu, środowisko ma być rozjaśniane stopniowo, tj. kilkakrotnie za każdym razem, gdy wycinana jest proporcjonalna część drzewostanu. Gdyby dęby zostały wycięte w tym samym czasie, nagły nadmiar światła zestresowałby dęby, poważnie je uszkadzając poprzez pękanie uśpionych pąków i powodując ich upadek. Z tego powodu wszystkie drzewa rosnące pod koronami dębów lub stykające się z nimi zostały wycięte w pierwszej kolejności. Faza II prac związanych z zarządzaniem, w której wszystkie nadmiarowe drzewa zostaną już całkowicie wycięte, planowana jest na lata 2025-2026.

Chociaż las dębowy nie został w pełni odnowiony, postanowiono sprowadzić krowy do wypasu na łące obok lasu dębowego, z dodatkiem ogrodzenia, aby zapewnić wystarczającą ilość trawy. I tak, na początku czerwca tego roku, krowy zostały sprowadzone do Ginučiai Oak Grove. Ostatni raz krowy były tu wypasane w 1978 roku. Tak więc, po prawie 50 latach przerwy, bydło znów jest wypasane w Ginučiai Oak Grove.

W przeszłości miejscowa ludność wypasała bydło i siano w Gaju Dębowym Ginučiai, a z biegiem lat rozwinęło się tu naturalne siedlisko z dużą różnorodnością gatunków i odizolowanymi starymi dębami, znane przyrodnikom jako „pastwiska pokryte drzewami“. Jest to bardzo rzadkie siedlisko przyrodnicze, chronione w całej Europie.

Stare drzewa, które tworzą to siedlisko, są nie tylko historycznym i kulturowym dziedzictwem kraju, zdobiącym nasz krajobraz, ale także unikalnym siedliskiem dla wielu gatunków. Szczególnie cenne są stare dęby, zarówno pojedyncze, jak i w grupach, które są związane z kilkuset gatunkami zwierząt, roślin i grzybów w siedlisku. Niektóre z tych gatunków są przystosowane do życia tylko w starych drzewach i dlatego ich przetrwanie zależy od losu porośniętych drzewami łąk.

Na Litwie siedliska trawiaste porośnięte drzewami rozwinęły się przez długi czas w wyniku wypasu zwierząt gospodarskich w lasach liściastych i mieszanych lub po przerzedzeniu lasów. Jednak wraz z intensyfikacją rolnictwa i leśnictwa na początku XX wieku, większość tych siedlisk została zalesiona lub przekształcona w otwarte pola uprawne. W czasach sowieckich siedliska te prawie całkowicie zniknęły po wprowadzeniu zakazu wypasu zwierząt gospodarskich w lasach i wprowadzeniu masowej rekultywacji gruntów.

Gaj dębowy Ginučiai był bogaty w rzadkie gatunki roślin, takie jak irys syberyjski, mieczyk dachówkowaty, kukułka samcza, kukułka bałtycka i czerwona, a także wymarły mniszek szwedzki, jaskier łąkowy i miodunka wąskolistna.

Ze względu na swoją szczególną wartość, Ginučiai Oak Forest został włączony do międzynarodowej sieci ekologicznej "Natura 2000". W najbliższej przyszłości wciąż pozostaje wiele do zrobienia, aby w pełni przywrócić 9070 porośniętych drzewami siedlisk pastwiskowych w Ginučiai Oak Forest.

Na podstawie informacji z Parku Narodowego Aukštaitija i Dyrekcji Parku Regionalnego Labanoras

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba

Wideo