USA wzywa UE do opóźnienia ustawy o przeciwdziałaniu wylesianiu

Miškas. AM nuotr.

Stany Zjednoczone wezwały Unię Europejską do odroczenia zakazu importu produktów powodujących wylesianie, twierdząc, że zaszkodzi to amerykańskim producentom, którzy nie mogą się do niego dostosować, poinformowała w czwartek Komisja Europejska.

Unijne prawo, które ma wejść w życie pod koniec grudnia, zakaże importu szerokiej gamy towarów - kawy, kakao, soi, drewna, oleju palmowego, bydła, papieru drukarskiego, gumy itp. – jeśli są one produkowane na gruntach, które zostały wylesione po grudniu 2020 r.

Apel Stanów Zjednoczonych uzupełnia obawy wyrażane przez kraje Ameryki Południowej, Azji i Afryki, a także w samej UE, dotyczące obciążeń administracyjnych, jakie nowe prawo nakłada na rolników i sektor leśny.

.

UE jest drugim co do wielkości rynkiem konsumpcji tych konkretnych produktów po Chinach.

Przedsiębiorstwa importujące przedmiotowe towary do UE będą odpowiedzialne za prześledzenie swoich łańcuchów dostaw w celu udowodnienia, że towary nie pochodzą z obszarów wylesionych, w oparciu o dane geolokalizacyjne i satelitarne.

Według Financial Times, sekretarz handlu USA Gina Raimondo, sekretarz rolnictwa Tom Vilsack i przedstawiciel ds. handlu Katherine Tai napisali do Komisji Europejskiej pod koniec maja z prośbą o opóźnienie terminu wejścia w życie.

Argumentowali oni, że ustawa, przyjęta pod koniec 2022 r., stwarza krytyczne wyzwania dla amerykańskich producentów i poprosili o opóźnienie jej wdrożenia do czasu rozwiązania tych krytycznych wyzwań.

„Możemy potwierdzić, że list został otrzymany i, jak zawsze, odpowiemy w odpowiednim czasie,“ rzecznik KE powiedział AFP.

„Ściśle współpracujemy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby przygotować się do wejścia w życie ustawy,– powiedział. Komisja stale monitoruje sytuację i dokłada wszelkich starań, aby zapewnić spełnienie wszystkich warunków płynnego wdrożenia.

W marcu Virginijus Sinkevicius, komisarz KE ds. środowiska, odwiedził Paragwaj, Boliwię i Ekwador, aby odpowiedzieć na krytykę nowego prawa.

W odpowiedzi na skargi, że zmiany w UE będą kosztowne, szczególnie dla mniejszych gospodarstw, blok zaoferował importerom pomoc techniczną i finansową w celu dostosowania ich systemów identyfikowalności do wymaganego poziomu.

W następnym miesiącu Sinkevičius odwiedził również Wybrzeże Kości Słoniowej, największego na świecie producenta kakao, aby rozwiać podobne obawy.

W samej UE, ministrowie rolnictwa z około 20 państw członkowskich, na czele z Austrią i Finlandią, ostrzegli w kwietniu, że ustawa stworzy nowe biurokratyczne przeszkody dla sektora rolnego, ryzykując osłabienie inwestycji i zakłócenie konkurencji.

Prawo będzie wymagało, aby co najmniej dziewięć procent produktów wysyłanych do UE było kontrolowanych w krajach eksportujących o wysokim ryzyku, a mniejsza część w krajach o niższym ryzyku.

Obecnie, w związku z brakiem uzgodnionego systemu klasyfikacji, od końca grudnia UE będzie uważać wszystkie kraje za kraje "standardowego ryzyka", co spowoduje, że 3% importu zostanie skontrolowane.

Według Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF), import z UE jest odpowiedzialny za 16% wylesiania na świecie.

Wideo