Zalegalizowano używanie celowników noktowizyjnych na polowaniach

Asociatyvi nuotr.

Sejm podjął decyzję o uchyleniu weta Prezydenta Republiki Gitanasa Nausėdy i przyjęciu bez poprawek nowelizacji Prawa łowieckiego w zakresie używania noktowizorów na polowaniach. Za decyzją głosowało 75 posłów (nr XIVP-3271 GR), 39 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Komisja Spraw Wiejskich zaproponowała Sejmowi uchylenie weta głowy państwa.

W dniu 13 grudnia 2023 r. Sejm przyjął poprawki do ustawy o łowiectwie, które wprowadziły szereg zakazanych i dozwolonych narzędzi i urządzeń do polowania.

Zgodnie z przyjętymi poprawkami uzgodniono zezwolenie na używanie noktowizorów lub akcesoriów dołączonych do celowników optycznych do polowania na jelenie, lisy, mangusty, kuny, norki, nutrie i piżmaki w sezonie łowieckim. Polowanie na inne zwierzęta z użyciem noktowizorów będzie zabronione.

Według projektodawców ograniczone stosowanie noktowizorów przyczyni się do skuteczniejszego egzekwowania zasad dobrostanu zwierząt i pozwoli na skuteczniejszą walkę z afrykańskim pomorem świń. Ponownie przyjęta ustawa wejdzie w życie 1 maja 2024 r.

.

Członek Parlamentu Europejskiego Audrius Petrošius wezwał do podążania ugruntowaną ścieżką obraną przez kraje sąsiednie i zachodnie oraz do umożliwienia korzystania ze środków technologicznych.

Łowiectwo jest związane z potrzebą państwa do regulowania populacji zwierząt, myśliwym powierzono funkcję regulowania populacji i musimy zapewnić wszystkie narzędzia, których potrzebuje społeczność. Myśliwi to także etyka łowiecka i pewne tradycje, których tutaj na pewno nie brakuje" - powiedział parlamentarzysta podczas sesji sejmowej.

Szef PSL, który zawetował poprawki, uważa, że motywy przyjęcia ustawy nie są wystarczająco silne, a wprowadzona regulacja prawna może doprowadzić do nieuzasadnionego zubożenia dzikiej zwierzyny.

„Możliwe jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń poprzez polowanie na samice jeleni, a tym samym zmniejszenie wielkości populacji jeleni, ale obecne ramy prawne zapewniają również niezbędne do tego warunki wstępne.

Polowanie na jelenie nie jest ograniczone ani sezonem polowań, ani liczbą upolowanych jeleni", powiedziała Agnė Jakstienė, doradca prezydenta Republiki, podczas posiedzenia Sejmu. Zwróciła również uwagę, że chociaż korzystanie z noktowizorów podczas polowań jest legalne w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej, w większości krajów korzystanie z noktowizorów opiera się na indywidualnym zezwoleniu.

„Zezwolenie na używanie celowników noktowizyjnych przewidziane w ustawie jest sformułowane na podstawie zezwolenia ogólnego, a nie indywidualnego. Oznacza to, że klauzula ta, poprzez wyodrębnienie określonych w niej klas zwierząt, na które można polować, nie przewiduje żadnych restrykcyjnych warunków korzystania z celowników noktowizyjnych, zauważył doradca Prezydenta Republiki.

Używanie broni myśliwskiej z celownikami noktowizyjnymi w celu ochrony kraju nie byłoby skutecznym środkiem obrony kraju przed atakiem zbrojnym, argumentowała;użycie broni palnej z noktowizorem podczas polowania nie jest tożsame z użyciem broni palnej w czasie wojny, gdzie celem nie są dzikie zwierzęta, ale żołnierze, sprzęt wojskowy i inne obiekty należące do sił zbrojnych.

Wideo