Jeden z urzędników ds. środowiska został dwukrotnie przekupiony
W Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Korupcji, który ma na celu podniesienie świadomości na temat problemów powodowanych przez korupcję i promowanie walki z tym zjawiskiem, Departament Ochrony Środowiska uhonorował pryncypialnych ekologów, którzy ściśle przestrzegają polityki "zero prezentów" i nie tolerują korupcji.
W tym roku Wydział Dochodzeń Wewnętrznych poinformował organy ścigania o czterech przypadkach przestępstw korupcyjnych, a jednemu z pracowników dwukrotnie zaoferowano łapówkę. Trzy z czterech przypadków, w których urzędnicy ds. środowiska zgłosili próby przekupstwa, zostały potwierdzone. Osoby, które próbowały przekupić urzędników, zostały uznane za winne popełnienia przestępstw.
„Walka z korupcją zaczyna się od codzienności– nawet małe, pozornie nieistotne działania mogą narazić nas na niebezpieczeństwo. Musimy być czujni, pryncypialni i konsekwentni, aby zachować przejrzystość i zaufanie" - mówi Giedrius Kadziauskas, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska.
Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska G. Kadziauskas podziękował Paulinasowi Vilaišisowi, głównemu specjaliście Wydziału Ochrony Środowiska w Birżach, Edgarsowi Skrebesowi, kierownikowi Wydziału Ochrony Środowiska w Wilnie, Mindaugasowi Salisowi, głównemu specjaliście Wydziału Ochrony Życia w Kłajpedzie oraz byłemu głównemu specjaliście Wydziału Ochrony Środowiska w Birżach, a obecnie dyrektorowi Straży Pożarnej w Birżach Giedriusowi Mociūnasowi.
W celu przeciwdziałania ryzyku korupcji w dziedzinie ochrony środowiska, Wydział Ochrony Środowiska stale wdraża środki zapobiegania korupcji: politykę "zero prezentów", informowanie pracowników i społeczeństwa o przestępstwach korupcyjnych, stosowanie zasady rotacji itp. oraz konsultacje i szkolenia dla pracowników. Prowadzony jest również wewnętrzny monitoring pracowników (np. oświadczenia publiczne i prywatne) oraz ocena przepisów antykorupcyjnych.
Departament ustanowił kanały informacyjne zarówno dla opinii publicznej, jak i pracowników Departamentu, aby zgłaszać możliwe przypadki korupcji w instytucji.
Urzędnicy zajmujący się ochroną środowiska zachęcają społeczeństwo do aktywnego udziału w walce z korupcją i niezwłocznego zgłaszania wszelkich możliwych uchybień lub nielegalnych działań związanych z Departamentem Ochrony Środowiska.