Mierzeja Kurońska zostanie oceniona pod kątem podatności na zmiany klimatu przez australijskich ekspertów

Kuršių marios. Gedimino Stanišausko nuotr.

W ostatnich dniach lata, Ministerstwo Kultury organizuje warsztaty w Mierzeję Morską, aby ocenić wrażliwość miejsca wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO na zmiany klimatyczne, pod okiem australijskich ekspertów.

Podobnie jak wiele innych miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Mierzeja Kur&scaronai jest narażona na skutki zmian klimatycznych, a także powiązany wpływ rosnącej turystyki, rozwoju infrastruktury i zmieniających się praktyk użytkowania gruntów. Oczekuje się, że trendy te będą się utrzymywać, przyspieszać i dalej wpływać na ekosystemy, społeczności, zwyczaje i wartości w miarę nasilania się zmian klimatu.

W ramach warsztatów eksperci przedstawią ocenę ryzyka klimatycznego, aby poinformować i umożliwić zarządzającym Mierzeją priorytetowe działania w celu złagodzenia wpływu zmian klimatu na krajobraz kulturowy.

Warsztaty odbędą się na Mierzei w dniach 26 i 30 sierpnia. Na podstawie wyników warsztatów zostanie przygotowany raport oceniający przez ekspertów z James Cook University w North Queensland w Australii, z udziałem ekspertów z dziedzictwa kulturowego, środowiska, klimatu, urbanistyki i dziedzin pokrewnych, a także z Litwy oraz samorządu i społeczności lokalnej. Australijski zespół ekspertów przeprowadził już podobne projekty na Archipelagu Vega i w Bryggen w Norwegii, a także w miejscach światowego dziedzictwa UNESCO.

Warsztaty organizowane są przez Ministerstwo Kultury w ramach projektu ochrony światowego dziedzictwa UNESCO „Determination of the Vulnerability of Cultural Heritage to Climate Change Index“ zainicjowanego przez Norweską Dyrekcję Dziedzictwa Kulturowego (Riksantivaren). Więcej o Indeksie. Warsztaty na Mierzei Kurskiej są finansowane z dwóch funduszy współpracy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Wideo