Rybacy i przyrodnicy stawiają planowaną drogę wodną na rzece Neris w psie dni

Neries regioninio parko nuotr.

Na portalach społecznościowych toczy się debata na temat planowanej drogi wodnej na rzece Wilii między Kownem a Wilnem. 

Urząd Żeglugi Śródlądowej nie ukrywa swoich ambicji związanych z budową takiej drogi wodnej. Szacuje, że taki projekt może kosztować 20 milionów euro, a sama droga wodna poprawiłaby warunki dla ryb żyjących w Wilii. 

.

„To spowodowałoby nieodwracalne szkody dla rzeki Neris i jej ekosystemu“, – oburza się Linas Jonauskas, członek Sejmu, przyrodnik.

>

„Co więcej, publiczne fantazje na temat dróg wodnych obejmują nie tylko całą rzekę Neris, która jest obszarem Natura 2000 i częścią Parku Regionalnego Neris Loops, ale także rzekę Žeimena, ze wzmianką o możliwej drodze wodnej aż do Pabradė. Takie rozważania są nie tylko sprzeczne z rzeczywistością, ale także ze zdrowym rozsądkiem" - mówi L. Jonauskas.

Opinię Essy popierają ichtiolodzy.

„Jakich ichtiologów? Ponieważ ichtiolodzy są przerażeni takimi planami. Koleś trzymający kilka gupików w akwarium nie jest w żaden sposób ichtiologiem. Nie wspominając o tym, że większość rzeki Neris należy do sieci Natura 2000, gdzie jakakolwiek ingerencja jest niemożliwa" - powiedział w mediach społecznościowych Marius Čepulis, znany fotograf, nadawca i przyrodnik.

Według ekspertów, taka droga wodna nie tylko negatywnie wpłynęłaby na stan łososia i morlesza, ale także spowodowałaby nieodwracalne szkody dla ryb łososiowatych, koników polnych i innych ryb, a jesiotr nie miałby gdzie wrócić do Neris, ponieważ nie byłoby już dla niego tarlisk.

Ochrona naturalnych siedlisk i rzek Neris – kluczowa dla ochrony różnorodności biologicznej

Rzeka Wilia jest nie tylko dziedzictwem przyrodniczym Litwy, ale także całej Europy, bogatym w siedliska przyrodnicze, które są chronione przez sieć obszarów chronionych Natura 2000, przypomina Zarząd Parku Regionalnego Wilii. Status ten zapewnia ochronę prawną specjalnych ekosystemów rzeki Wilii, które są niezbędne dla rzadkich i zagrożonych gatunków, takich jak łososie, minogi, młoty, ryby chrzęstnoszkieletowe, piklingi, salamandry, nocek klinowy i wydry.

Jedną z najważniejszych wartości przyrodniczych rzeki Neris są jej specyficzne siedliska „przepływy rzeczne ze zbiorowiskami głuszców“. Siedliska te charakteryzują się płynącą, czystą, bogatą w tlen wodą, która stwarza korzystne warunki do życia i rozmnażania się wielu gatunków. Jednak ekosystemy rzeki Neris obejmują nie tylko samą rzekę, ale także tereny podmokłe, lasy i łąki w jej pobliżu, które są ważnymi siedliskami przyrodniczymi o dużej wartości nie tylko dla różnorodności biologicznej, ale także dla jakości samej wody, według władz Parku Regionalnego Neris.

Wideo