Poziom tlenu w Zalewie Kurońskim osiąga niebezpieczny poziom: ryby zagrożone

Nida.

Obserwacje hydrologiczne przeprowadzone przez Jednostkę Badań Hydrologicznych Agencji Ochrony Środowiska pokazują, że stężenie rozpuszczonego tlenu w wodach Zalewu Kurońskiego i portu w Kłajpedzie spadło wraz ze wzrostem temperatury wody. Eksperci twierdzą, że sytuacja ta jest niebezpieczna dla wielu ryb pływających w tych wodach.

Agencja Ochrony Środowiska informuje, że pomiary przeprowadzone w dniach 19-20 maja pokazują, że stężenie tlenu osiągnęło niebezpiecznie niski poziom dla ryb żyjących w zbiornikach wodnych. Minimalne stężenie tlenu wyniosło 7,1 mg/l na stacji Juodkrante i 5,9 mg/l na stacji portowej w Kłajpedzie. Według Donatasa Bagočiusa, głównego specjalisty Jednostki Badań Hydrologicznych, jeśli stężenie tlenu waha się między 6,5 a 9,5 mg/l, małym rybom trudno jest przetrwać, natomiast jeśli stężenie tlenu waha się między 4 a 6,5 mg/l, wiele ryb jest zagrożonych brakiem przetrwania.

„Ryby i inne zwierzęta wodne potrzebują tlenu do utrzymania swoich funkcji życiowych. Jeśli stężenie tlenu w zbiornikach wodnych spadnie do krytycznego poziomu, zwierzęta wodne zaczynają się dusić. W przypadku nadmiernego wzrostu zwierząt, bakterii i roślin w zbiornikach wodnych, tlen jest zużywany szybciej niż normalnie", mówi Bagočius.

Ostatnie kilka dni upałów na Litwie doprowadziło do gwałtownego ocieplenia wody w Zalewie Kurskim. Temperatura wody wzrosła do 20,4˚C w Juodkrantė i 18,8˚C w Cieśninie Kłajpedzkiej. Te warunki hydrometeorologiczne zmniejszają rozpuszczalność tlenu w wodzie. Według D. Bagočiusa, rosnąca temperatura zbiornika wodnego stwarza korzystne warunki dla wzrostu fitoplanktonu (glonów jednokomórkowych), co również przyczynia się do spadku zawartości tlenu. Ekspert podkreśla, że spadek rozpuszczonego tlenu w Zalewie Kurońskim w miarę ocieplania się pogody jest zjawiskiem corocznym.

Wideo