Popyt na bakłażany rośnie we Francji
We Francji bakłażany stają się najbardziej poszukiwanym warzywem letnim, nie tylko do gulaszu lub Moussaka (zapiekanka z mięsa i bakłażana), ale także po prostu posmarowane oliwą i doprawione ziołami prowansalskimi do grillowania.
Przeciętny Francuz spożywa około 1 kg bakłażanów rocznie, w porównaniu do 10 kg na Bliskim Wschodzie.
Na świecie istnieje obecnie ponad 341 odmian bakłażanów, z których 50 jest uprawianych we Francji i znajduje się w oficjalnym katalogu odmian roślin.
Ponad 85% światowej produkcji bakłażanów pochodzi z Chin i Indii. We Francji powierzchnia uprawy bakłażana waha się w granicach 1 407 hektarów, a zbiory przekraczają 40 000 ton.
.
W Europie Włochy są głównym producentem bakłażanów, z większością odmian uprawianych na zewnątrz, podczas gdy w Hiszpanii i krajach Beneluksu dominuje uprawa szklarniowa lub tunelowa. Francja jest obecnie w stanie zaspokoić jedynie 40% swojego zapotrzebowania na bakłażany.
Zalety bakłażanów
Bakłażany zawierają cenne składniki odżywcze, takie jak błonnik, potas, magnez, witaminy B6, K, A i C. Ich smak i konsystencja sprawiają, że są cennym produktem w wielu przepisach na śniadanie, kolację i przekąski. Ale najpierw zalety bakłażanów.
Pomaga schudnąć dzięki błonnikowi i przeciwutleniaczom oraz niskiej zawartości kalorii. 100 g bakłażana zawiera tylko 20 kcal, 3,4 g błonnika/100 g. Oczywiście, jeśli usmażysz go na tłuszczu lub wypełnisz serem, niska wartość kaloryczna tego warzywa, a raczej jagody, nie pomoże.
Przeciwutleniacz flawonoidowy antocyjan, który nadaje bakłażanowi jego kolor, pomaga wzmocnić układ sercowo-naczyniowy.
Pomaga obniżyć poziom cholesterolu, ale tylko wtedy, gdy nie smażymy bakłażana na tłuszczu!
Pomaga zwalczać wirusy i bakterie – jest to właściwość kwasu chlorogenowego w bakłażanie.
Przeciwnowotworowe – polifenole antocyjany i kwas chlorogenowy chronią komórki przed działaniem wolnych rodników oraz rozwojem i rozprzestrzenianiem się tkanki nowotworowej, a także stymulują enzymy odtruwające wewnątrz komórki i promują śmierć komórek nowotworowych.
Pomaga mózgowi dobrze funkcjonować – dzięki nasuninie zawartej w skórce bakłażana. Mówi się, że pomaga poprawić transport składników odżywczych do komórki, stymuluje eliminację żużli oraz poprawia mózgowy przepływ krwi i pamięć.
Jak wybrać bakłażana w sklepie?
Skórka dobrej jakości bakłażana powinna być gładka, błyszcząca i mieć ciemnofioletowy kolor. Aby upewnić się, że bakłażan jest naprawdę świeży, należy nacisnąć skórkę, aby sprawdzić, czy nie ma na niej żadnych wgłębień.
Ważne! Zielone i mocno przerośnięte bakłażany (niedostępne w sklepach) nie nadają się do jedzenia, ponieważ gromadzą trującą substancję - solaninę. Solanina – jest to substancja chemiczna, która w dużych ilościach może spowodować zatrucie. Objawy takiego zatrucia obejmują nudności, biegunkę, wymioty, skurcze żołądka, bóle i zawroty głowy.