Światowe zużycie węgla osiąga nowy rekord

Asociatyvi nuotr.

Światowe zużycie węgla osiągnie nowy rekord trzeci rok z rzędu w 2024 roku. Około 8,77 mld ton węgla zostanie zużytych w tym roku, co stanowi wzrost o 1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, poinformowała w środę w Paryżu Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). W ubiegłym roku IEA nadal optymistycznie zakładała, że szczyt może zostać osiągnięty w 2023 roku. Teraz szczyt spodziewany jest dopiero w 2027 roku.

W tym samym czasie staje się jasne, że rok 2024 będzie najgorętszym rokiem na świecie od początku obserwacji. Będzie to również pierwszy rok, w którym próg ocieplenia zostanie przekroczony o 1,5 stopnia w porównaniu do czasów przedindustrialnych. Naukowcy podkreślają potrzebę ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w celu ograniczenia negatywnych skutków ocieplenia.

Nowy rekord, podobnie jak zeszłoroczny, został ustanowiony głównie przez Chiny. Chociaż kraj ten zaczął rozwijać swoje odnawialne źródła energii, zużycie węgla osiągnie nowy rekord na poziomie 4,9 miliarda ton, twierdzi IEA.

Podczas gdy popyt na węgiel nadal rośnie w Chinach, a także w Indiach i Indonezji, maleje on w UE i USA, choć w znacznie wolniejszym tempie niż w ubiegłym roku. W tym roku, zgodnie z prognozami MAE, UE spadnie o 12% – w 2023 r. &ndash było to nadal 23%. W Stanach Zjednoczonych, po 17% spadku w ubiegłym roku, popyt spadł tylko o 5%. IEA zauważyła również, że zapotrzebowanie na energię będzie nadal rosło ze względu na rozwój centrów danych dla zastosowań sztucznej inteligencji.

Na światowej konferencji klimatycznej w Dubaju w 2023 r. prawie 200 krajów po raz pierwszy zgodziło się wezwać do "odejścia" od paliw kopalnych. Jednak na konferencji klimatycznej ONZ w Baku w listopadzie uczestnicy odmówili poparcia tej decyzji.  

Wideo