Uszkodzony statek przewożący nawozy nie może zacumować na Malcie

Asociatyvi nuotr.

Malta odmówiła wejścia uszkodzonemu statkowi towarowemu „Ruby“, przewożącemu około 20 000 ton azotanu amonu, dopóki nie rozładuje on swojego ładunku, poinformował we wtorek urząd ds. transportu.

Urząd nakazał załodze przeniesienie ładunku na statki poza wodami terytorialnymi Malty.

Pływający pod maltańską banderą statek „Ruby“ znajduje się obecnie na Morzu Północnym i wraca na Morze Śródziemne. Spędził kilka dni u południowych wybrzeży Norwegii. Norwegia, Szwecja i Litwa uniemożliwiły mu wpłynięcie do swoich portów.

Związany z Rosją statek skierował się zatem na Maltę, gdzie ma dotrzeć 8 października, zgodnie z usługami śledzenia statków online VesselFinder i MarineTraffic.

>

Kraje uważnie monitorują trasę statku towarowego pod kątem jego ładunku. Azotan amonu może być używany jako kluczowy składnik nawozów, ale także jako substancja wybuchowa.

Uważa się, że azotan amonu jest przyczyną katastrofy, która miała miejsce w porcie w Bejrucie, stolicy Libanu, w sierpniu 2020 roku. Duże ilości tej substancji chemicznej były tam niewłaściwie przechowywane przez wiele lat. W ogromnej eksplozji w tym samym roku zginęło ponad 200 osób.

Statek „Ruby“ po raz pierwszy wypłynął z Półwyspu Kolskiego w północnej Rosji. W niewyjaśnionych okolicznościach jego kadłub został uszkodzony wkrótce po opuszczeniu rosyjskiego portu, ale mimo to kontynuował podróż.

Statek o długości 183 metrów spędził ostatnie kilka dni na Morzu Północnym, nie znajdując portu zawinięcia. W poniedziałek zmienił kurs i obrał za cel port Marsaslok na południowo-wschodniej Malcie.

Wideo