Afrykański pomór świń u dzików rozprzestrzenia się szybciej w tym roku

Šernas.

Afrykański pomór świń (ASF) został już wykryty w 146 miejscach na Litwie w pierwszych miesiącach tego roku, a choroba została potwierdzona u 243 dzików: 211 padłych i 32 upolowanych. Państwowa Służba Żywności i Weterynarii (SVVT) obserwuje trend najbardziej intensywnego rozprzestrzeniania się choroby w tym roku w ciągu ostatnich pięciu lat.

„Nasz aktywny monitoring pokazuje, że wirus rozprzestrzenia się znacznie intensywniej w populacji dzików w tym roku. W ubiegłym roku w tym samym czasie mieliśmy prawie o jedną trzecią mniej przypadków. Obserwujemy również wzrost liczby miejsc zakażonych ASF, a wirus rozprzestrzenił się już na 53% powierzchni Litwy. W tym roku zagrożenie wirusem jest bezpośrednie w gminach Skuodas, N. Akmenė, Joniškis i Zarasai, podczas gdy największe zagrożenie infekcją pochodzi z Łotwy" - skomentował Główny Lekarz Weterynarii Republiki Litewskiej Vaidotas Kiudulas.

VMVT zwraca uwagę, że najważniejszym oczekiwaniem w zmniejszaniu zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa na wolności jest utrzymywanie przez myśliwych populacji dzików na jak najniższym poziomie, ponieważ jest to najważniejszy sposób zapobiegania zarażaniu się i rozprzestrzenianiu śmiertelnego wirusa przez zwierzęta. Niezbędne jest również przestrzeganie wymogów bezpieczeństwa biologicznego.

„Bardzo ważne jest, aby upolowane dziki były obsługiwane wyłącznie w odpowiednio wyposażonych miejscach wstępnej obróbki zwierzyny łownej, a także niezbędne jest pranie odzieży, dezynfekcja sprzętu i pojazdów po przetransportowaniu zwierzęcia. Wraz ze wzrostem ASF u dzików, prawdopodobieństwo, że ten agresywny wirus może zostać przeniesiony na fermy trzody chlewnej w dowolnym momencie przez nieostrożność, jest w tym okresie znacznie zwiększone. Aby chronić hodowle trzody chlewnej i populacje dzików przed skutkami tej wyniszczającej choroby, konieczne jest jak najszybsze zidentyfikowanie naturalnych miejsc występowania wirusa ASF. Wymaga to czujności ze strony wszystkich myśliwych i badania upolowanych dzików na obecność ASF“, – podkreśla  V. Kiudulas.

Miejsca i godziny przyjmowania próbek od upolowanych dzików są publikowane na stronie VMVT page. Służby przypominają również o najważniejszych środkach bezpieczeństwa biologicznego podczas polowań.

Według VMVT, zwiększone występowanie ASF u dzikich zwierząt zaobserwowano w tym roku również w krajach sąsiednich. W styczniu i lutym 2025 r. wirus był najbardziej rozpowszechniony w Estonii, gdzie osiągnął już 70% zeszłorocznego poziomu w porównaniu z 2024 r., podczas gdy w Polsce wynosił 49%, na Łotwie 30%, a na Litwie 28% całkowitej liczby przypadków ASF wykrytych w 2024 r.

.

mak akm final.png

VMVT

Wideo