Drewniana belka zgniła, wygięła się i pękła. Jak naprawić uszkodzoną belkę

Asociatyvi nuotr.

Drewniane belki i podbitki dachowe są najczęściej atakowane w starych domach, ponieważ drewno jest naturalnym materiałem o krótszej żywotności w porównaniu z innymi trwałymi materiałami.

Drewno może gnić, pękać i wypaczać się nie tylko z powodu wieku, ale także z powodu niewłaściwych technik instalacji, w tym braku niezbędnej wentylacji lub zaniedbania uszczelnienia punktu podparcia belki na ścianie murowanej.

W tym artykule zbadamy kilka praktycznych i skutecznych sposobów naprawy i przywrócenia uszkodzonej belki drewnianej bez konieczności wymiany całej belki.

Wzmocnienie połączeń belek za pomocą kratownic

Metodę łączenia stosuje się we wszystkich uszkodzonych obszarach belki (np. na końcach podpór lub w środku belki) oraz we wszystkich przypadkach uszkodzenia belki, niezależnie od tego, czy jest to odprysk, rozszczepienie czy gnicie.

Pomysł jest prosty: nieuszkodzona część belki jest podtrzymywana od dołu przez podpórkę, a uszkodzona część belki jest wycinana. Następnie wykonuje się belki boczne z nowego, solidnego drewna, ale mocowane nie z boków do istniejącej belki, ale od góry za pomocą metalowych płyt – narożniki lub koryta, za pomocą śrub. Ilustrowane przykłady można zobaczyć na poniższych schematach:

2

Zaletą metody zaciskowej jest to, że ugięcie belki można regulować za pomocą nakrętek i nie ma potrzeby przycinania i wyrównywania ugięć ani dodawania różnych wkładek w celu wyrównania ugiętej belki do istniejącej płyty.

System kratownicowy można zmontować na miejscu, koszt jest bardzo niski, a system ma doskonałą nośność. Sztywność naprawionej belki jest o 20-30% wyższa niż w przypadku belki pełnej. Ponadto, długość belki może zostać zwiększona przy użyciu tej metody.

Wzmocnione szablony stalowe dla belki przęsłowej

Metoda napinania stali okazała się dobrą metodą eliminacji ugięć i odkształceń dźwigara. Przed użyciem sprężonych cięgien stalowych ważne jest, aby podeprzeć konstrukcję od dołu za pomocą stężonego stojaka, aby zmaksymalizować ugięcie belki.

Następnie, w punkcie największego ugięcia belki, drewniane punkty mocowania są mocno dokręcone po obu stronach za pomocą stalowej taśmy (o grubości minimum 2 mm) na dolnych końcach.

Na końcach nośnych belki należy wykonać wycięcia, w które należy włożyć metalowe kątowniki nośne. Kątowniki są przebite otworami, przez które następnie napinana jest wzmacniająca stalowa taśma napinająca z gwintami na końcach. Średnica stalowego szablonu wynosi 30 mm.

Gwintowane końce szablonu należy dokręcić nakrętkami, aż nakładająca się belka wyprostuje się i będzie pozioma. Patrz schemat:

3

Jeśli belka zostanie później ponownie wygięta, nakrętki napinające można ponownie dokręcić, aby mocniej dokręcić napinanie i wyprostować belkę.

Wideo