Jak sprawdzić jakość betonu przed użyciem go do budowy w gospodarstwie rolnym?
Jakość mieszanki betonowej jest zawsze istotną kwestią, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których trzeba wykonać konstrukcję betonową, zarówno w gospodarstwie, jak i na własnej działce. Przygotowując własną mieszankę betonową mamy pewność, że zachowaliśmy proporcje wszystkich składników. Jednak jakość suchego betonu, który sami kupujemy, nie zawsze sprawia, że czujemy się pewnie.
Ponieważ beton w opakowaniu został przygotowany poza naszym wzrokiem i bez naszej kontroli, każe się nam polegać wyłącznie na "paszporcie technicznym" mieszanki betonowej. Nawet jeśli producent jest uczciwy i produkuje beton wysokiej jakości, nikt nie może zagwarantować, że przedstawiciel producenta i jego kierowcy dostarczą dokładnie taką markę betonu, jaką zamówiliśmy. Jest całkiem możliwe, że na plac budowy zostanie dostarczony beton o niskiej jakości, nawet jeśli znajduje się on w dobrym opakowaniu z odpowiednim oznakowaniem.
Zwykle wszystkie kontrole i testy betonu (w tym testy laboratoryjne) są przeprowadzane po stwardnieniu mieszanki. Co jednak, jeśli okaże się, że beton jest złej jakości? Zburzyć fundamenty i płyty, które zostały wykonane?
Teoretycznie można by doradzić klientowi betoniarni, aby osobiście odwiedził zakład i na własne oczy obserwował i kontrolował przygotowanie zamówionej świeżej mieszanki oraz wlewanie betonu do betoniarki.... Jest to jednak prawie niewykonalne. Nie każdy klient zna technologię produkcji betonu i jest mało prawdopodobne, aby został wpuszczony na teren zakładu.
Wiadomo, że niemożliwe jest określenie dokładnej klasy (marki) płynnego betonu. Nawet doświadczony budowlaniec nie będzie w stanie stwierdzić na oko, że ten świeży beton to B 10, a tamten to B 15 lub B 20. Doświadczeni specjaliści od betonu doradzają jednak, jak samodzielnie ustalić, czy zakupiony beton nie jest niskiej jakości. Jest na to kilka prostych sposobów.
Jakość betonu według koloru
Tradycyjnie, dobry suchy luźny beton ma zawsze szary kolor (możliwy jest niebieskawy odcień). Jakościowy żółty, czerwony lub fioletowy beton nie istnieje. Dlatego też, jeśli mieszanka ma kolor jasnobrązowy, czerwony, różowy, żółty lub beżowy, oznacza to, że otrzymany beton jest naprawdę niskiej jakości. Odcienie te wskazują na wysoką zawartość piasku i brudne, niemyte składniki. Taka mieszanka może mieć klasę betonu niższą niż M100 (B 7,5). Wysoka zawartość piasku lub brudne kruszywo znacznie obniży wytrzymałość betonu.
Czerń wskazuje na znacznie wyższą zawartość cementu w mieszance. A taki beton jest zdecydowanie wyższej klasy.
Płynność mieszanki betonowej zdradza jej jakość
W branży betoniarskiej istnieje coś takiego jak zagęszczenie stożkowe. Jest ono mierzone w milimetrach poprzez obserwację zagęszczenia, które ma miejsce w formie stożkowej świeżo przygotowanej mieszanki betonowej. Stożek o wymiarach 305 x 203 x 102 mm wypełniony betonem służy do badania ściśliwości mieszanki w warunkach laboratoryjnych.
Wypełniony stożek należy odwrócić na płaskiej powierzchni, mieszanka powinna zagęścić się w sposób naturalny, a jej właściwości plastyczne należy ocenić na podstawie spadku stożka betonowego. Klasa ściśliwości S1 – z opadaniem stożka 10-40 mm. Klasa S2 ma spadek 50-90 mm. S3 – 100-150 mm i S4 – 160-200 mm.
Istnieje uproszczony odpowiednik tego testu, w którym ściskanie stożka można ocenić za pomocą łopaty. Przy S4 mieszanka sama zsuwa się z płyty łopaty. Przy spadku S3 mieszanka zsuwa się z lekko nachylonej łopaty. Mieszanka o nachyleniu S2 zsunie się z pochylonej łopaty, jeśli zostanie lekko potrząśnięta, podczas gdy S1 nie zsunie się wcale. Ideałem jest poślizg między S2 i S3.
Stosunek wody do cementu jest zawsze niższy podczas mieszania w betoniarni niż podczas samodzielnego wytwarzania betonu w domu, a plastyczność mieszanki jest zawsze osiągana poprzez wprowadzenie specjalnych domieszek, a nie wody. Ważne jest, aby konsystencja mieszanki, gdy ześlizguje się z łopaty, nie miała pęknięć ani rozwarstwień.
Rozwarstwienie betonu – niska jakość
Rozwarstwienie betonu (delaminacja) – to pęknięcie składników, gdy ciężkie składniki oddzielają się od mleka cementowego. Masa musi być jednorodna, a kruszywo (gruz) nie może oddzielać się od głównej masy. Zwykle jest to widoczne, gdy kamyki z betoniarki oddzielają się od mieszanki, co oznacza tylko jedną rzecz – w mieszance jest zbyt dużo wody.
Powyższe wskazówki mogą nie zawsze działać, ale będą działać w większości przypadków. Ponieważ w dzisiejszych czasach beton jest mieszany z wszelkiego rodzaju dodatkami chemicznymi, prawdziwa jakość betonu jest widoczna dopiero po 2-3 dniach.