Konserwacja i przygotowanie pompy wodnej do zimy

Asociatyvi nuotr.

Właścicielom domów i gospodarstw rolnych, które nie są odwiedzane zimą, bardziej opłacalne może być tymczasowe zdemontowanie pompy wodnej i przechowywanie jej do wiosny.

Specjaliści od pomp wiedzą, że prawidłowa zimowa konserwacja urządzeń zależy nie tylko od płynnego i szybkiego uruchomienia na wiosnę, ale także od dalszej żywotności pompy. Konserwacja musi być przeprowadzona zgodnie z określonym procesem technologicznym.

Przygotowanie i konserwacja pomp

Jeśli właściciel nie zamierza korzystać z instalacji wodno-kanalizacyjnej w okresie zimowym, konieczne jest spuszczenie całej wody z pompy i węży oraz przeniesienie pompy do domu.

Woda jest odprowadzana za pomocą zaworów spustowych i kranów. Zawór spustowy musi być otwarty, aby woda wróciła do studni lub odwiertu. Zawory spustowe okazały się bardzo przydatne do przechowywania pomp w okresie zimowym. Ciecz robocza również musi zostać całkowicie spuszczona.

Po opróżnieniu pompy należy ją osuszyć i wyczyścić (szczegółowe instrukcje konserwacji są zwykle dołączone do urządzenia). Powierzchnie zewnętrzne należy oczyścić z kurzu i brudu. W przypadku stwierdzenia śladów korozji należy je usunąć. Należy sprawdzić punkty uszczelnienia. Pompę należy odtłuścić i wysuszyć do całkowitego wyschnięcia.

Wewnętrzne wnęki pompy należy wypełnić smarem antykorozyjnym (jeśli jest to technicznie wykonalne). Otwory przyłączeniowe węży należy następnie uszczelnić zaślepkami lub korkami wykonanymi z gumy olejoodpornej.

Po wykonaniu tych czynności pompę można spakować i przechowywać do wiosny. Pompa powinna być przechowywana w pomieszczeniu zamkniętym, chronionym przed opadami atmosferycznymi i o temperaturze powietrza nie niższej niż +5 °C.

Pompa powinna być przechowywana w pomieszczeniu zamkniętym, chronionym przed opadami atmosferycznymi i o temperaturze powietrza nie niższej niż +5 °C.

Co jeśli pompa wodna (powierzchniowa lub głębinowa) jest eksploatowana również zimą? Jak przygotować niezakonserwowaną pompę do użytku zimą?

Pompy powierzchniowe w zimie

Pompy powierzchniowe, w przeciwieństwie do pomp zatapialnych, są instalowane powyżej poziomu wody i mogą zamarzać w zimie (zwykle woda zamarza w wężu lub rurze, w zbiorniku, ale czasami pozostaje w części hydraulicznej pompy). Wąż można wymienić stosunkowo szybko, ale w przypadku zamarzniętej pompy konieczna będzie wymiana całej pompy.

Jeśli używasz pompy powierzchniowej zimą, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest zaizolowanie samej pompy i węży (rur). Wymaga to przechowywania pompy w izolowanej studni. Przechowuj ją w pobliskim izolowanym budynku lub przenieś pompę do domu, do stodoły – gdzieś, gdzie woda nie zamarza.

Poprawi się również izolacja termiczna odwiertu lub studni. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest samonagrzewająca się stacja pomp, która może automatycznie włączać się i ogrzewać.

Pompa gazowa zimą

Zimowe pompy głębinowe są znacznie prostsze w użyciu w zimie, ponieważ nie zamarzają i można je pozostawić w odwiercie lub studni. Należy jednak upewnić się, że pompa znajduje się na głębokości co najmniej 30 cm w studni (jest to średnia grubość lodu w studniach w ekstremalnie niskich temperaturach). Dobrym pomysłem jest okresowe rozbijanie warstwy lodu.

Studnia z kolei zamarza do poziomu zamarzania gruntu (około 1,5) metra, więc lepiej jest ją wcześniej zaizolować.

Głównym problemem jest izolacja termiczna węża. Zawór zwrotny pozwala na pozostawanie w nim wody, która zamarza na mrozie, rozszerza się i rozrywa węże i rury, co może pozostawić dom bez ogrzewania i wody. Rury i węże są izolowane specjalną osłoną, pianką poliuretanową i pianką polistyrenową (w tym wytłaczaną). Można również użyć kabla grzejnego.

Rozsądnym sposobem jest zakopanie rury bezpośrednio poniżej głębokości przemarzania gleby na początku prac hydraulicznych.

Ważne jest monitorowanie poziomu wody w studzience i w otworze wiertniczym; może on spaść, powodując zamarznięcie pompy w lód lub jej przepalenie z powodu braku chłodzenia wodą.

Wideo