Działka z trudnym, nierównym terenem - jak ją zagospodarować?

Asociatyvi nuotr.

Istnieją pewne pomysły na projektowanie ogrodów i krajobrazu, które będą wyglądać dziwnie na płaskiej działce. Lub drogie. Tak więc, w niektórych przypadkach, działka z trudnym nierównym terenem jest czystym sukcesem. Nierówności mogą być lokalne, na przykład wyboje lub wzgórza. Jak inteligentnie zarządzać nierównym terenem i stworzyć ogród lub wyjątkowy krajobraz?

Zobaczmy, jak różne warianty złożonego terenu można wykorzystać w projektowaniu krajobrazu.

Zupełnie płaska, równa działka z dziurą w środku

Jeśli nagła zmiana terenu jest dużą naturalną dziurą, zwykle jest ona po prostu wypełniana. Można jednak wymyślić dziurę na nowo w projekcie krajobrazu – sztuczny staw lub obszar rekreacyjny będzie organicznie pasował do dziury.

W ten sposób można wykorzystać lokalną nierówność terenu do stworzenia zbiornika wodnego. Krawędzie zagłębienia można pięknie ozdobić brukowanymi zboczami.

Interesującym rozwiązaniem może być stworzenie półpodziemnej piwnicy – zbuduj ściany, dach i wypełnij resztę dołu ziemią. Na dachu piwnicy można utworzyć warstwę pokrycia terenu, a na niej posadzić rabatę kwiatową lub trawnik, dzięki czemu piwnica będzie niewidoczna z zewnątrz. Najważniejszą rzeczą jest prawidłowe obliczenie konstrukcji budynku, aby mógł on wytrzymać ciężar ziemi.

Doły są często zalewane przez wody gruntowe i zbierają wodę deszczową. Dlatego też, wykorzystując naturalne doły w projekcie, nie należy zapominać o zainstalowaniu pomp z filtrami i odprowadzaniu wody z dołów do kanalizacji burzowej. Podczas budowy piwnic należy pamiętać o drenażu.

Działka na wzgórzu

Najczęstszym zjawiskiem na działce jest wypukła nierówność - pagórek. Pagórki powstają po zakończeniu budowy, po wykopaniu dołu pod fundamenty domu. Ale takie pozornie niepotrzebne "pale" mogą być również wykorzystywane do kształtowania krajobrazu lub ogrodnictwa.

Na przykład tworząc ogród skalny lub rockarium. Można też rozbić duże wzgórze na kilka mniejszych, ulepszyć je żyzną mieszanką gleby i zasiać na nim trawnik. Możesz zbudować mur oporowy wokół wzgórza, a jeśli odetniesz jedno ze zboczy, zbuduj kamienną ławkę, kominek lub mangal i ciesz się ogniem wieczorami, poza zasięgiem wzroku.

Warto przyjrzeć się pracy japońskich rzemieślników ogrodowych. Delikatność i precyzja, z jaką obrabiają wszelkie nierówności terenu, sposób, w jaki fachowo wpasowują wszystkie obszary funkcjonalne w istniejące zagłębienia i kostki, nie spłaszczając ich, ale akcentując.

Łagodnie nachylony teren

Mogą występować różne warianty. Na przykład, teren jest płaski na płaszczyźnie, ale cała płaszczyzna ma nachylenie. W takich przypadkach teren jest zwykle tarasowy: budynki na jednym płaskim tarasie i ogród na drugim. Ponadto tarasów może być kilka i mogą one przybierać różne złożone kształty. Lokalizacja różnicy wysokości jest kształtowana na dwa sposoby: sztywno, za pomocą ścian oporowych, lub miękko, ze zboczami.

Mury oporowe są często stosowane w naszych ogrodach. Ale zbocza nie są zbyt powszechne. I nic dziwnego. Jeśli masz kilka tarasów na swojej działce, obfitość ścian oporowych może wydawać się zbyt nienaturalna. Ale skarpy nie są tak zauważalne i są tańsze w realizacji. Skarpy można obsiewać wiatrem (jeśli zbocze jest strome, lepiej obsiać trawnik specjalną siatką trawnikową). Drzewa i krzewy można wykorzystać do stworzenia ciekawej kompozycji o zróżnicowanej wysokości. Można stworzyć sztuczny strumień lub całą kaskadę. Płynąca woda będzie wtedy bardzo organiczna – o wiele lepsza niż strumień na zupełnie płaskiej, równej działce.

Odwodnienie (np. rów wypełniony gruzem lub rura drenażowa z urządzeniem do odprowadzania wody z góry na dół zbocza) jest potrzebne u podstawy i na krawędzi dużego zbocza.

Gdy gleby gliniaste nie pozwalają na wsiąkanie wody z wiosennych powodzi, a fundamenty ogrodzenia pasmowego są wykonane bez rury drenażowej, woda po prostu nie ma gdzie odpłynąć na terenach nizinnych, gleba staje się kwaśna i pokrywa się mchem. Jedynym właściwym rozwiązaniem dla takich obszarów jest instalacja drenażu i odwodnienia, a także odpowiednie usytuowanie stałych budynków mieszkalnych. Sama linia odwadniająca może być zaprojektowana jako strumień – ponieważ sama woda wybrała tę lokalizację, można to wykorzystać do projektowania krajobrazu.

Podobne artykuły

Wideo