Sadzenie żonkili i lilii w sierpniu

Asociatyvi nuotr.

Sadzenie w sierpniu

W sierpniu cebulki żonkili są gotowe do sadzenia. Żonkile można sadzić do połowy jesieni. Tradycyjnie zaczną kwitnąć na przełomie kwietnia i maja.

Ważne jest, aby żonkile były sadzone w temperaturze gleby 8-10°C – pozwoli to cebulkom na wyhodowanie cienkich, ssących korzeni, ale nie na przebicie się i pojawienie się nad ziemią. Żonkile potrzebują około 3 tygodni, aby w pełni ukorzenić się i przystosować do nowych warunków. Tyle czasu powinno upłynąć między sadzeniem a stałymi niskimi temperaturami.

Zdrowe cebulki żonkili powinny być gęste i jędrne, wyczuwalne w dłoni, gładkie i suche od spodu oraz wolne od jakichkolwiek śladów uszkodzeń (plam, płytki nazębnej, pleśni). Łuski cebulek wysokiej jakości są suche i złocistożółte. Jeśli podejrzewasz, że cebulki nie są zdrowe, lepiej od razu zrezygnuj z ich zakupu, ponieważ tylko jedna chora cebulka może być źródłem infekcji dla całego ogrodu kwiatowego. Należy również unikać cebulek z kiełkami, które wykiełkowały oraz cebulek, które zostały wykopane z kwiatostanami.

Narcissus nie jest rośliną lepką, ale będzie lepiej rosnąć w półcieniu niż w otwartym słońcu. Zaleca się ochronę grządki żonkili przed przeciągami, ponieważ podmuchy wiatru mogą zrywać kwiatostany, które są zwykle duże. Żonkile najlepiej sadzić w pobliżu ogrodzeń, ścian budynków i pod koronami drzew owocowych. Żonkile nie powinny być sadzone na nisko położonych obszarach lub tam, gdzie lustro wody jest blisko – cebulki zgniją z powodu stałej wysokiej wilgotności. Wybierz wyższą lokalizację lub przynajmniej nachylenie, aby uniknąć gromadzenia się wody w kwietniku. Żonkile lubią żyzną, dobrze przepuszczalną glebę gliniastą o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego (pH 5-7).

Cebulki należy posortować według wielkości przed posadzeniem żonkili – pomoże to w przygotowaniu odpowiedniej głębokości dołka, ponieważ ogólnie przyjęta zasada mówi, że powinna ona być trzykrotnie większa od wysokości cebulki. Jeśli gleba jest gęsta i gliniasta, zaleca się zmniejszenie głębokości o 2-3 cm, jeśli jest lekko piaszczysta, należy ją zwiększyć.

Krok sadzenia zależy również od wielkości cebulek: pozostaw 15-20 cm między dorosłymi dużymi cebulami (pozwoli to na wyprodukowanie wielu cebulek potomnych w ciągu sezonu). Małe cebulki można sadzić gęściej; muszą one nabrać masy w przyszłym roku, a zakwitną i rozmnożą się później.

Przygotuj dołki o odpowiedniej głębokości, z gruboziarnistym piaskiem na dnie w celu drenażu. Umieść cebulki na dnie dołka, dolną stroną do dołu, przykryj ziemią i lekko zagęść.

Przy suchej pogodzie należy podlewać oszczędnie (aby pobudzić wzrost korzeni). W przypadku sadzenia w wilgotnej glebie podlewanie nie jest konieczne. Ściółkować wiórami drzewnymi lub suchym sianem.

Sadzenie lilii w sierpniu

Cebulki lilii można sadzić od sierpnia do października. Temperatura gleby powinna wynosić około 10°C. W takiej temperaturze cebulki dobrze się ukorzeniają. Większość odmian cebulek lilii ogrodowych dobrze znosi przymrozki w glebie, a w kwietniu zaczynają intensywnie rosnąć i czują się jeszcze lepiej niż te sadzone wiosną, które często są zbyt delikatne i kruche. Lilie o najkrótszym okresie spoczynku sadzi się najpierw w sierpniu-wrześniu, aby dać im czas na zakorzenienie się przed nadejściem chłodów.

Przede wszystkim należy wybrać zdrowy i dobrej jakości materiał do sadzenia – cebulki lilii. Jesienią szczególnie ważne jest sadzenie lilii ze świeżych cebulek wykopanych w tym sezonie. Cebulka lilii powinna być dość gęsta, z żywymi, nieprzerwanymi korzeniami, gęstym spodem, czystymi łuskami i bez zapachu stęchlizny. Nie powinna mieć suchych ani ciemnych wilgotnych miejsc.

Odmiany lilii wiedeńskiej preferują gleby lekko kwaśne, inne odmiany preferują gleby bardziej kwaśne.

Znajdź dołki do sadzenia, które są 2-3 razy większe od wysokości samej cebulki. Ponieważ rozmiar cebulek i położenie korzeni może się różnić w zależności od odmiany, głębokość dołka do sadzenia może wynosić zaledwie 7-15 cm lub nawet 25 cm. Dołki powinny być wykopane w odległości 15-30 cm.

Dodaj gruboziarnisty piasek na dno dołka jako drenaż. Posadź cebulkę w piasku, delikatnie wyprostuj korzenie i przykryj ją warstwą tego samego piasku. Na wierzch dodaj kolejną warstwę ziemi, którą należy lekko zagęścić i podlać.

Sadząc lilie w sierpniu-wrześniu, nie ma prawie żadnej potrzeby dalszego regularnego podlewania – deszcze zwykle zrobią resztę za Ciebie. Miejsce sadzenia należy ściółkować pleśnią z liści, próchnicą, warstwą popiołu lub torfu (w przypadku lilii lubiących kwaśną glebę).

Podobne artykuły

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.

Wideo