Sadzenie żywopłotu
Wysokie żywopłoty mogą być używane do dzielenia posesji na oddzielne obszary funkcjonalne i kamuflowania budynków gospodarczych. Jak prawidłowo posadzić żywopłot, aby rósł zdrowo i wystarczająco szybko? Lepiej jest sadzić rośliny żywopłotowe w rowie niż w pojedynczych otworach, ponieważ żywopłot musi rosnąć jako solidna zielona masa.
Schematy sadzenia żywopłotu
Tradycyjnie stosuje się następujące schematy sadzenia żywopłotów: pojedynczy, podwójny lub potrójny. Wybór schematu zależy od wielkości działki i rodzaju rośliny - iglastej lub liściastej.
Żywopłot jednorzędowy jest odpowiedni dla małej działki, a dwurzędowy dla średniej wielkości działki. W przypadku zielonych ogrodzeń sadzenie jednorzędowe jest najbardziej powszechne w przypadku drzew i krzewów iglastych, a 2-3 rzędy w przypadku krzewów liściastych.
Okopy do sadzenia sadzonek żywopłotów wykopuje się na głębokość 30-60 cm, w zależności od wielkości roślin (60 cm dla wysokich żywopłotów – 60 cm dla średnich żywopłotów – 40-45 cm dla średnich żywopłotów – 30-35 cm dla krótkich żywopłotów – 30-35 cm dla krótkich żywopłotów).
Szerokość darni powinna wynosić 45-50 cm dla żywopłotu z pojedynczych drzew, 30-40 cm dla wysokich krzewów i 20-30 cm dla małych krzewów.
W przypadku sadzenia żywopłotu w 2-3 rzędach szerokość rowu powinna być dwukrotnie większa (70-100 cm). W przypadku żywopłotu kratowego sadzonki układa się w kolejności szachowej.
Głębokość wykopu pod żywopłot powinna wynosić 50-60 cm.
Przygotowanie mieszanki gleby do sadzenia żywopłotu
Górną warstwę żyznej darni usuniętej z wykopu w czasie wykopywania miesza się z torfem, próchnicą lub kompostem. Można dodać nawóz mineralny. Ciężkie gleby gliniaste i iły uzupełnia się piaskiem, gliną piaszczystą i gliną. Dodaj wapno do gleb kwaśnych i torf do gleb zasadowych.
Powstałą mieszaninę gleby wlewa się do wykopu. Wysokość warstwy mieszanki powinna wynosić 10-15 cm nad powierzchnią gleby, biorąc pod uwagę dalsze osiadanie podłoża w ciągu najbliższych 2-3 tygodni.
Przygotowanie dołków do sadzenia
Paliki do sadzonek należy wbić w mieszankę gleby. W przypadku żywopłotu pojedynczego należy je umieścić w linii pośrodku mieszanki, a w przypadku żywopłotu podwójnego w odległości równej szerokości rozstawu rzędów. Pomiędzy palikami rozciąga się sznurek, aby wykonać otwory na rośliny żywopłotowe.
Jeśli sadzenie ma być wykonane w 3 rzędach, otwory należy wykonać w kolejności szachowej. Następnie wyciąga się paliki i sadzi rośliny żywopłotowe jedna po drugiej. Bardzo ważne jest zachowanie takich samych odstępów między sadzonkami w rzędzie.
Ustawianie żywopłotu
Po posadzeniu uszkodzone korzenie sadzonek są usuwane, a zdrowe korzenie są przycinane o 1-2 cm, aby zachęcić do tworzenia korzeni.
Kołnierz korzeniowy (część, w której łodyga lub pień przechodzi w korzeń) każdej posadzonej sadzonki musi znajdować się na powierzchni ziemi. Zagęść glebę wokół korzeni.
W żywopłocie jednorzędowym zwykle sadzi się 3-5 roślin na metr. W przypadku żywopłotów formowanych stosuje się gęstsze nasadzenia.
W żywopłotach z dojrzałych krzewów i drzew sadzenie jest luźniejsze, biorąc pod uwagę przyszłą średnicę korony krzewu lub drzewa w miarę jego wzrostu.
Podczas sadzenia różnych roślin w żywopłocie ważne jest, aby wziąć pod uwagę kształt korony, tempo wzrostu, reakcję rośliny na światło, zawartość wilgoci i skład gleby.
Pod koniec sadzenia wszystkie rośliny w żywopłocie należy obficie podlać. Przydatne jest dodanie do wody środka stymulującego tworzenie korzeni. Gleba wokół sadzonek jest ściółkowana torfem, korą sosnową, wiórami drzewnymi, wiórami drzewnymi w celu zmniejszenia parowania wilgoci i zahamowania wzrostu chwastów.
Rośliny i żywopłoty krzewów i drzew będą możliwe po roku lub dwóch od posadzenia, gdy rośliny w końcu zakorzenią się pewnie i wytworzą pędy boczne.
Krzewy i drzewa iglaste przycina się raz w roku na wiosnę, a krzewy i drzewa liściaste dwa razy w roku (wiosną i jesienią).
Rodzaje żywopłotów i ich przeznaczenie
Jeśli nie chcesz obciążać się ciągłym przycinaniem, wybierz swobodnie rosnący żywopłot złożony z roślin, które nie wymagają obowiązkowego formowania. Mogą to być wszelkiego rodzaju róże, róże chińskie, głóg, wiciokrzew, drzewa pomarańczowe, bzy, hortensje (wielkokwiatowe itp.).
Jeśli chcesz, aby żywopłot rósł tak szybko, jak to możliwe po posadzeniu, najprostszym sposobem jest posadzenie pnących roślin jednorocznych wzdłuż ogrodzenia z siatki lub na pergoli. Na przykład nasturcja, groszek pachnący. Szybko rosnące żywopłoty wieloletnie obejmują róże chińskie, owoce dzikiej róży, wierzby, chmiel, rozchodnik, chińską trawę cytrynową, powojniki, powojniki.
Aby żywopłot był zielony przez cały rok, wybierz wiecznie zielone krzewy i drzewa iglaste. Kandydatami są tuja, bukszpan, cyprys, ozdobne igły i sosny, jałowce.Drewno bukowe, cis, karłowe odmiany róż i złote porzeczki nadają się na niskie żywopłoty. Mogą one z łatwością tworzyć niskie żywopłoty o wysokości do 1 m.
A jeśli chcesz osiągnąć maksymalną prywatność na swojej działce, ale pomysł 3-metrowego ogrodzenia nie przemawia do Ciebie, posadź żywopłot z wysokich krzewów, takich jak graby, tuja wokół obwodu. Taki żywopłot może dorastać do 3-4 m wysokości.