Dlaczego bulwy kapusty nie wschodzą?

Asociatyvi nuotr.

Kapusta nie jest warzywem łatwym w uprawie. Ma wiele problemów: korzenie gniją, gąsienice i ślimaki atakują, a liście żółkną. Jednak nawet idealnie zdrowe sadzonki kapusty mogą czasami wywoływać u hodowców pewien niepokój. Na przykład, gdy nie ma pędów kapusty.

Istnieje wiele przyczyn braku kiełków. W niektórych przypadkach winna jest pogoda, w innych warunki uprawy lub błędy samych hodowców. Aby mieć zdrowe główki kapusty, należy zwrócić uwagę na główne czynniki wpływające na rozwój główek.

Jakość nasion kapusty

Dilerowi zdarzyło się mieć materiał siewny niskiej jakości. Na przykład, kapusta pozostawiona w bazie nasiennej sprzedawcy została przypadkowo zapylona inną rośliną krzyżową, a powstała hybryda nie jest w zasadzie zdolna do tworzenia kęp kapusty. Ogrodnik nieświadomie zakupił takie nasiona, polegając na tym, co było napisane na opakowaniu.

Po drugie, nasiona mogą być bardzo dobre i wysokiej jakości, ale są przeznaczone do uprawy w innej strefie klimatycznej. Warunki klimatyczne w Twojej okolicy po prostu nie są odpowiednie dla tej kapusty.

Zbyt ciemne miejsce do uprawy

Kapusta – roślina kochająca światło. Aby wyhodować główki kapusty, potrzebne jest miejsce w ogrodzie, w którym przez cały dzień jest słonecznie. Wszelkie wysokie rośliny, które rzucają dużo cienia, powinny być sadzone z dala od grządki kapusty. W przeciwnym razie kapusta zmarnuje swoją energię rosnąc w górę, ale główki kapusty nie będą w stanie się pojawić.

Kwaśna gleba nie jest odpowiednia dla kapusty

Jarmuż lubi gleby o neutralnej kwasowości. Jeśli pH gleby jest niższe niż 6,5, kapusta prawdopodobnie jej nie polubi. Aby podnieść poziom pH, należy wapnować glebę poprzez dodanie mączki dolomitowej lub popiołu drzewnego.

Nieodpowiednie startery kapusty

Jeśli grządka z kapustą była poprzedzona jej krzyżowymi krewniakami (kapusta, rzodkiewka, rzepa, rzepak, chrzan, gorczyca), szanse na zobaczenie główek kapusty będą znacznie zmniejszone. Dynie również nie nadają się do uprawy kapusty w płodozmianie. Jednak rośliny strączkowe, rośliny ziemniaczane (pomidory, ziemniaki, papryka) i cebula mają pozytywny wpływ na tworzenie się kęp kapusty jako przedplony dla kapusty.

Wróć kapustę na to samo łóżko najwcześniej po 3 latach.

Błędy przy sadzeniu kapusty

Podczas sadzenia kapusty ważne jest, aby zwrócić uwagę na następujące punkty:

Czas sadzenia. Wczesne odmiany kapusty sadzi się w otwartym polu od końca kwietnia do połowy maja, odmiany średnie od końca kwietnia do początku czerwca, odmiany późne od 10 do 30 maja.

Schemat sadzenia Należy przestrzegać prawidłowego rozstawu sadzonek kapusty. Dla kapusty wczesnej rozstaw rzędów wynosi 50 cm, podczas gdy dla kapusty późnej i średniej potrzeba co najmniej 70 cm.

Rozstaw rzędów

Temperatura dla kapusty uprawianej na zewnątrz

Jarmuż nie przepada za wysokimi temperaturami. Najlepiej czuje się w temperaturze 17-20°C. W czasie upałów zagęszczenie kapusty spowalnia. Rozwój kiełków jest również hamowany w niskich temperaturach.

Porada: Aby chronić główki kapusty przed ekstremalnymi upałami, zawiąż liście nad główką, tak jakbyś chował ją w „pąku kwiatu“. Staraj się nie łamać liści.

Niewystarczające nawożenie

Jak każda roślina, kapusta potrzebuje dodatkowego odżywiania mikroelementami. Jak nawozić kapustę, aby tworzyła krzaki? Pod koniec czerwca i na początku lipca korzenie kapusty można nawozić, wlewając 1 litr roztworu azofosforanu (1 pudełko zapałek rozcieńczone w 10 litrach wody) lub 1 litr roztworu superfosfatu (20 gramów na wiadro wody).

Inne wskazówki

Podlewanie Roślina o tak dużych liściach wyparowuje dużo wody każdego dnia. Ta utrata wilgoci musi być zatem stale uzupełniana. Jest to szczególnie ważne w upalne dni. Pod każdy krzak należy wlać tyle wody, aby zwilżyć ziemię na około 30–40 cm. Sprzyja to kiełkowaniu główek kapusty.

Podlewanie. Częste podlewanie powoduje, że gleba wokół kapusty zagęszcza się i tworzy skorupę. Zapobiega to nasyceniu gleby powietrzem i kapusta przestaje rosnąć. Gleba musi być stale spulchniana, aby umożliwić dostęp powietrza do korzeni.

Ściółkowanie Podczas upałów grządka kapusty musi być dobrze ściółkowana. Pomoże to zapobiec szybkiemu odparowywaniu wilgoci i nadmiernemu przegrzaniu gleby.

Wideo