Jeśli chcesz mieć obfite zbiory pomidorów, nie sadzaj ich obok warzyw

Asociatyvi nuotr.

Š cel na ten rok – aromatyczne i soczyste zbiory pomidorów? Nie czekaj – Marzec jest uważany za najlepszy czas na rozpoczęcie sadzenia pomidorów i zaoszczędzenie pieniędzy. Wysiewając własne nasiona, nie będziesz musiał kupować sadzonek pomidorów, gdy pogoda się ochłodzi.

Aby zapobiec trądzikowi – siej w sadzonkach

Niektórzy hodowcy pomidorów wysiali już nasiona do doniczek. Jeśli jednak jeszcze tego nie zrobiłeś, wciąż jest na to czas. Nie jest to trudne, mówi Vesta Pauk&scaron& telo: „Najwygodniejszym i najłatwiejszym sposobem jest zasianie pomidorów w specjalnej szkółce. Jedno nasiono trafia do jednego pojemnika, co znacznie ułatwia późniejsze zbieranie roślin i zapobiega ich splątaniu. Do rozmnażania najlepiej nadają się specjalistyczne podłoża wzbogacone mikroelementami, takie jak perlit. Gleba ta powinna być wstrząsana, a nie nadmiernie podlewana, a każde nasiono powinno być głęboko wciśnięte w glebę.

Zapewnij długie miejsce na szkółkę, w którym temperatura będzie wynosić co najmniej 20 stopni. Zaleca się przykrycie nasion folią, ale nie należy zapominać o codziennym umożliwieniu roślinom "oddychania". Oczywiście woda jest niezbędna do kiełkowania pomidorów, ale należy to robić oszczędnie i najlepiej na początku używać tylko sprayu. W odpowiednich warunkach nasiona zwykle kiełkują w ciągu kilku tygodni, po czym nadchodzi czas na przesadzenie pomidorów do większego pojemnika lub doniczki.

„Po wysianiu nasion nadszedł czas na kolejne odpowiedzialne zadanie – czas na zaplanowanie, co i gdzie zasadzisz w domu, gdy pogoda się ochłodzi. Należy wziąć pod uwagę nie tylko dostępną przestrzeń i gusta swoich warzywnych smakoszy, ale także pamiętać o zasadach dotyczących tego, którzy „sąsiedzi“ będą się najlepiej dogadywać. Niektóre warzywa pomogą sobie nawzajem w rozwoju, podczas gdy inne powinny być trzymane oddzielnie, ostrzega V. Paukštelo.

Pomidorów najlepiej nie sadzić obok ogórków

Pomidory są podatne na choroby, dlatego warto mądrze zaplanować sąsiedztwo innych warzyw, aby zmniejszyć ryzyko zachorowań. Pomidory i ogórki to prawdopodobnie dwie najpopularniejsze i najczęściej uprawiane rośliny w litewskich ogrodach kuchennych. Często stanowią one dylemat dla ogrodników: czy mogą dzielić tę samą grządkę, czy też lepiej jest wydzielić dla nich osobne obszary?

„Pomidory i ogórki, choć pozornie stanowią zgraną parę, w rzeczywistości mogą nie być najlepszym wyborem do wspólnej uprawy. Ich bliskość może negatywnie wpływać na zdrowie i plony obu roślin. W szczególności mogą one być narażone na te same choroby, zwłaszcza te wywoływane przez grzyby. Ponadto pomidory preferują bardziej umiarkowane podlewanie, podczas gdy ogórki muszą być podlewane częściej i bardziej obficie ze względu na ich płytki system trądzikowy. Różne wymagania dotyczące podlewania sprawiają zatem, że jeszcze trudniej jest uprawiać šy warzywa razem ", wskazuje V. Paukštelo.

Nie oznacza to, że potrzebne będą dwa namioty, mówi ekspert ds. roślin. Wystarczy posadzić ogórki bliżej ścian, gdzie nie będą narażone na nagłe zmiany temperatury, a pomidory - bliżej drzwi szklarni.

Nie zaleca się również uprawy pomidorów obok cukinii i ziemniaków. Te ostatnie są niebezpieczne ze względu na zarazę ziemniaczaną, która atakuje również pomidory. Warzywa takie jak kapusta, brokuły, brukselka i kalafior również nie są dla nich najlepszymi sąsiadami. Pomidory z innych warzyw zaczną kwitnąć później. Dlatego też, gdy są sadzone razem, należy je również starannie pielęgnować i zapobiegać chorobom.

Najlepsi sąsiedzi dla pomidorów

Pomidory dobrze dogadują się z ogórkami, ale mają też wielu przyjaciół. Na przykład, będą dobrze rosły w towarzystwie ziół: tymianku, aloesu, bazylii, pietruszki i oregano. Mięta pieprzowa odstraszy mrówki, pchły ziemne i myszy. Zioła nie tylko pomogą odstraszyć szkodniki, ale także poprawią smak samych pomidorów. Nawet pokrzywy, które są uważane za chwasty, będą miały pozytywny wpływ na roślinę i jej owoce.

Pomidory zaprzyjaźnią się również z czosnkiem, cebulą, porem, marchewką, sałatą, selerem naciowym i pinatami. Rośliny te będą miały pozytywny wpływ na glebę, a także pomogą pomidorom uzyskać większe plony.

„Może się to wydawać dziwne, ale nie tylko inne warzywa mogą wpływać na pomidory, ale także rośliny ozdobne. Niektóre z nich pomogą pomidorom – działać jako środki odstraszające szkodniki. Takie właściwości mają na przykład rośliny serduszkowate. Kwiat serdecznika skutecznie odstrasza mączlika domowego od pomidorów. Tymczasem jarzębina i astry przyciągają owady, które żywią się mszycami atakującymi pomidory" - zauważa ekspert ds. roślin.

Melony i nasturcje również będą miały pozytywny wpływ na wzrost pomidorów. Posadzone w tej samej glebie co warzywa, zniechęcą szkodniki glebowe do atakowania ich.

Wideo