Problemy z pomidorami w lipcu - brak kiełków, żółknące liście. Jak z tym walczyć

Asociatyvi nuotr.

Jest lipiec, a pomidory jeszcze nie dojrzały. Co robić? W czerwcu pomidory zazwyczaj tworzą już kiście owoców na pierwszych dwóch gronach. Ale co zrobić, jeśli krzaki pomidorów jeszcze tego nie zrobiły i nie masz pierwszych owoców pomidora na początku lipca? Co robić?

Dlaczego pomidory nie zawiązały owoców do lipca

Głównym powodem może być to, że rośliny pomidora posadzone w otwartym terenie lub w lekkich szklarniach zamarzły podczas majowych przymrozków i przegrzały się od upałów w czerwcu.

Pomidory posadzone w grządkach i plastikowych szklarniach często przemarzają podczas majowych przymrozków. Świadczą o tym białe liście i przygnębiony wygląd. W szklarniach z poliwęglanu pomidory dobrze znoszą mróz.

Jeśli pogoda była nieco chłodna pod koniec maja i do połowy czerwca, ale ogólnie ciepła, to pomidory odrodzą się na zewnątrz (pod warunkiem, że nie miały katastrofalnych przymrozków), w tym pod plastikową folią.

Kiedy od połowy czerwca zaczęły się upalne dni, z temperaturami około +30°C, pomidory na otwartej grządce i pod folią zregenerowały się i wypuściły liście i kwiaty. Z drugiej strony, pomidory w szklarniach z poliwęglanu zaczęły się przegrzewać i "płonąć”.

.

Pomidory, które zamarzły w maju, po prostu nie mają czasu na wystarczającą regenerację przed końcem czerwca. Nie rozwiną masy i nie zakwitną, więc na początku lipca nadal nie ma na nich owoców, a nawet prawie wcale. Niektóre z nich mogły obumrzeć. Jedyne, co pozostaje, aby je zastąpić w lipcu, to sadzenie kwiatów, kopru, sałaty.

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że pomidorom zagrażają zarówno przymrozki, jak i upały powyżej +28°C. Jeśli ogrodnik nie przyszedł na działkę podczas upałów, aby otworzyć szklarnię w celu wentylacji i schłodzić pomidory, przegrzeją się, a pyłek stanie się sterylny.

W czasie upałów, gdy temperatury w ciągu dnia przekraczają +26°C, szklarnia z pomidorami powinna być otwarta przez cały dzień i wentylowana. W przypadku szklarni ze szkła lub folii wystarczą otwarte drzwi po jednej stronie szklarni, ale w przypadku szklarni z poliwęglanu samo otwarcie drzwi nie wystarczy, ponieważ zawsze jest cieplej. Zapewnij pomidorom dostęp powietrza. Z tyłu szklarni można usunąć jedną ścianę z poliwęglanu i otworzyć drzwi z drugiej strony. Tylną ścianę można umieścić z powrotem na miejscu w sierpniu.

Podlewaj pomidory w czasie upałów. Pamiętaj też o ściółkowaniu ich korzeni. Ale nie używaj świeżo skoszonej trawy do ściółkowania. Słoma jest lepszą ściółką. Spryskaj pomidory stymulatorem sadzonek.

Jeśli pomidory zawiązują się późno (lipiec)

Załóżmy, że ogrodnikowi udało się ożywić swoje pomidory i zawiązały one pąki w lipcu (z opóźnieniem). Kolejnym zmartwieniem jest to, że owoce pomidorów są zielone, a lato dobiega końca. Trzeba coś zrobić, aby uratować plony.

W takich przypadkach należy z powrotem umieścić tylną ścianę szklarni (jeśli została usunięta podczas upałów). Przykryj pomidory rosnące w otwartej grządce folią z tworzywa sztucznego. Podejmij środki w celu ochrony pomidorów przed nocnymi przymrozkami (ochroni je to również przed phytophthora). Przykrywać na noc, odkrywać w ciągu dnia.

Podlewaj późne pomidory rzadziej i tylko rano, aby dać szklarni czas na wyschnięcie po podlaniu.

Odciąć nadmiar zielonej masy roślinnej (korona, dolne liście).

Staraj się utrzymać owoce pomidora na krzakach tak długo, jak to możliwe. Jednak w przypadku niesprzyjającej pogody (mróz, deszcz), należy zerwać zielone owoce – dojrzeją one w pomieszczeniu. Zachowaj część owoców na surowo, a część na słonecznym parapecie do dojrzewania.

Żółknące liście pomidora

Kiedy liście pomidora żółkną, zawsze wywołuje to lekką panikę wśród hodowców, zwłaszcza tych początkujących. Ale w większości przypadków przyczynę żółknięcia liści pomidora można łatwo rozwiązać (np. niewłaściwe podlewanie) lub może to wcale nie być powodem do niepokoju (np. żółknięcie liści, gdy uprawa jest dojrzała – oznacza to po prostu koniec sezonu pomidorowego. Kiedy liście zaczynają żółknąć i opadać, można odciąć wszystkie nowe i obumierające liście, aby zachęcić owoce pomidora do dojrzewania).

Żółknięcie dolnych liści pomidorów

Zdarza się to czasami w przypadku liści sadzonek, zwłaszcza dolnych liści. Jeśli jesteś pewien, że odpowiednio dbasz o sadzonki, nie przesadziłeś z nawożeniem i nie trzymałeś ich w zbyt gorącym pomieszczeniu, to twoje pomidory są w porządku. Jednak dwa dolne liście szybko żółkną i opadają - są to liście podzielone i jest to dla nich normalne. Jest to naturalna część rozwoju pomidora.

Żółknięcie i zwijanie się liści pomidora w szklarni

Najbardziej prawdopodobną przyczyną żółknięcia zdrowych liści pomidora w szklarni jest nieprawidłowe podlewanie. Wielu hodowców popełnia błąd, czasami podlewając pomidory powierzchownie i często, ale najczęściej nie podlewając wcale.

Nadmiar wody w glebie może dusić korzenie i powodować ich gnicie. Ponieważ korzenie cierpią, a gleba jest mniej natleniona, liściom również brakuje tlenu, żółkną i opadają. Jest to szczególnie powszechne, jeśli:

• podlewasz pomidory, gdy wierzchnia warstwa gleby jest jeszcze mokra lub gdy gleba stała się podmokła.

• liście opadają, a roślina z trudem utrzymuje się w pozycji pionowej.

Podlewaj tylko wtedy, gdy roślina absolutnie tego potrzebuje – gdy górne 10-12 cm gleby wyschnie. Podlewaj w godzinach porannych, aby zapobiec parowaniu wilgoci i oparzeniom słonecznym mokrych części rośliny. Podlewaj powoli i głęboko wokół korzeni, a nie liści, aby dokładnie nasycić glebę i zachęcić do głębokiego wzrostu korzeni.

Jeśli pomidory znajdowały się w wodzie przez długi czas, może wystąpić zgnilizna korzeni. Niestety, na tym etapie bardzo trudno jest uratować rośliny. Można wykopać roślinę, usunąć zgniłe części korzeni i przesadzić do nowej gleby lub pobrać sadzonki pomidorów. Sukces zależy od tego, ile silnych i zdrowych pędów pozostanie.

Liście pożółkły z powodu gęstej gleby i braku tlenu

Problem ten występuje, gdy gleba wokół młodych pomidorów jest niewystarczająco napowietrzona. Korzenie nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu i zaczynają się dusić. Korzenie nie są wtedy w stanie przenosić tlenu, wody i innych składników odżywczych do całej rośliny. Powoduje to żółknięcie liści, co jest oznaką, że roślina wkrótce umrze.

W zależności od tego, jak bardzo ukorzenione są pomidory, można napowietrzyć glebę, lekko nią potrząsając. Pomidory najlepiej sadzić w uprawianej glebie, która została nawożona materią organiczną. Oczywiście nie należy deptać grządek i umieszczać stołów między roślinami; zapobiegnie to zagęszczeniu gleby. Ściółkowanie pomidorów.

Wideo