Prosty przewodnik pozwalający zachować świeżość i chrupkość sałatek na dłużej
Przy sprzyjającej pogodzie, sałatki są wartościową i trwałą opcją na poranną owsiankę, grilla lub po prostu jako zdrowy, szybki lunch. Znajduje to również odzwierciedlenie w zachowaniu kupujących – dla wielu sałatki są nierozerwalnie związane z sezonem &scaron, i są częściej i bardziej zróżnicowane w torbach na zakupy, mówi Gintarė Kitovė, kierownik ds. komunikacji w sieci supermarketów. Niezależnie od tego, jakie warzywa wybierzesz i jaki przepis wypróbujesz, jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia podczas przygotowywania dobrej sałatki jest upewnienie się, że arkusze są świeże i chrupiące. Aby to zrobić, warto pamiętać o kilku wskazówkach.
Nie ulega jednak wątpliwości, że im bliżej lata, tym częściej wszyscy przygotowujemy sałatki, robimy lekkie bułeczki z zielonymi liśćmi, a popyt na chrupiące, soczyste sałatki znacząco rośnie. Widzimy, że klienci coraz częściej szukają ciekawszego wyboru, nawet w dziale sałat, nie tylko popularnych zielonych liści, ale także „Lollo Biondo“, „Romaine“, „Iceberg“ czy różnych mieszanek sałat. Promujemy zdrową, zbilansowaną dietę, dlatego w tym tygodniu ogłosiliśmy również przydatne promocje dla lojalnych klientów na różne "ogólnodostępne sałatki i ich mieszanki" - mówi G. Kitovė.Przechowuj sałatę w domu w ten sposób – znacznie przedłużysz jej żywotność
W miarę jak pogoda staje się coraz cieplejsza, a menu coraz lżejsze, chcesz mieć pewność, że nigdy nie zabraknie Ci sałatek w domu. Wciąż panuje przekonanie, że potrzebuje ona zaledwie kilku dni, aby zwiędnąć, więc należy kupować tylko tyle, ile wykorzystamy w jednym lub dwóch posiłkach. Jednak według Jolanty Sabaitienė z Działu Warzyw i Owoców, wystarczy pamiętać, jak przechowywać š najżywszą sałatę w domu – a pozostanie š najżywsza i będzie trwać znacznie dłużej.
Umyj. Podczas umieszczania sałaty w &scaron, ważne jest, aby ją sprawdzić i usunąć wszelkie uszkodzone, pomarszczone lub mocno zwiędłe liście, mówi J. Sabaitienė. Bakterie z takich liści mogą rozprzestrzeniać się na inne liście, więc ich usunięcie ochroni zdrowe liście.Susz. Aby zachować świeżość sałaty na dłużej, problemem numer jeden jest nadmiar wilgoci. Dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze osuszyć sałatę po opłukaniu. Do suszenia można użyć ręczników papierowych, ale najskuteczniejszym sposobem będzie użycie obrotowej wirówki do sałaty" - radzi &scaron & Sage Connoisseur.
Owiń całą główkę –. Jeśli kupiłeś główkę sałaty, zawiń ją po wysuszeniu w wilgotny ręcznik papierowy i umieść w zamykanej plastikowej torbie lub zawiń w folię. Przechowywać w robocie kuchennym.
Umieść pojedyncze liście w pojemniku. Ta sprawdzona metoda zapewni, że w zależności od stanu sałaty, pozostanie ona špublic przez tydzień lub nawet dłużej. Najpierw grubo posiekaj umyte i odsączone liście. Wyłóż dno szklanego lub plastikowego pojemnika ręcznikiem papierowym, a następnie umieść sałatę. Umieść jeszcze jeden lub dwa arkusze ręcznika papierowego na wierzchu, aby wchłonąć nadmiar wilgoci i zamknij pojemnik.
„Możesz również użyć plastikowej torby, o ile pozostawisz otwarty róg dla przepływu powietrza. Jednak solidny pojemnik lepiej ochroni delikatne liście przed uszkodzeniem, podkreśla Sabaitienė. Nie zapomnij również wymieniać papierowych ręczników co kilka dni, jeśli staną się wilgotne, co zapobiegnie rozwojowi bakterii.
Pozostań z dala od awokado Aby zachować świeżość sałaty na dłużej, ekspert ds. warzyw radzi trzymać ją z dala od owoców zawierających etylen, takich jak awokado, gruszki, jabłka i pomidory. W miarę dojrzewania uwalniają one gazy, które powodują szybsze dojrzewanie i psucie się innych produktów.
Kąpiel w sałacie przywracająca świeżość Pamiętaj, że nawet jeśli zrobisz wszystko dobrze, sałata może trochę zwiędnąć. Możesz przywrócić jej świeżość, mocząc pokrojoną sałatę w lodowatej wodzie przez kilka minut, a następnie odsączając ją.
Proste, ale wykwintne: zapiekany ser camembert z lekką sałatką Sałatki od dawna nie są nudnym jedzeniem – ich ogromna różnorodność i bogactwo przepisów pozwalają mile zaskoczyć nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Gailė Urbonavičiūtė, technolog kulinarny w „Iki“, mówi nam, że wybierając sałatkę, warto pomyśleć o tym, z czym ją połączymy. Odpowiednie liście wzbogacą danie o nowe doznania kulinarne. „Na przykład „Lollo biondo“, „Lollo rosso“ to sałaty, które są bardzo popularne wśród miłośników zieleni i mają š lekko gorzki smak. Dobrze komponuje się z jabłkami, suszonymi jagodami i lekkimi gotowanymi ziemniakami. Romaine“ dobrze komponuje się z kurczakiem, serem lub wczesnymi warzywami. Ma wyraźny, asertywny smak i dlatego nadaje się również do zielonych koktajli lub dań z grilla. A „Iceberg“ – to soczysta, nie pikantna, przyjemnie słodka sałatka, idealna z wieloma różnymi składnikami, takimi jak owoce, warzywa, ser lub drób, – mówi G. Urbonavičiūtė.