Wykopywanie cebulek kwiatowych po kwitnieniu. Przechowywanie cebulek. Tulipany, hiacynty, żonkile, krokusy

geliu svoguneliu iskasimas laikymas

Popularne kwiaty cebulowe (tulipany, hiacynty, żonkile, krokusy) wymagają wykopania cebulek z ziemi po kwitnieniu na przełomie czerwca/lipca/sierpnia. Aby rośliny cebulowe mogły cieszyć się w nowym sezonie bogatymi i jasnymi kwiatami, należy odpowiednio zadbać o ich wykopany materiał do sadzenia. Kiedy i jak wykopywać i przechowywać cebulki kwiatowe?

Wykopywanie i przechowywanie cebulek

Trudno jest znaleźć cebulki w ziemi, jeśli wykopuje się je późno – w sierpniu/na początku września. Dlatego wielu doświadczonych florystów rozpoczyna wykopywanie materiału do sadzenia - cebulek - gdy tylko nadziemna część tulipanów zmieni kolor na żółty (koniec czerwca/początek lipca). Wykopywanie w tym czasie pozwala uniknąć utraty cebulek.

W celu długoterminowego zachowania cebulek tulipanów wykopanych w czerwcu, pierwszym krokiem jest posortowanie cebulek, oddzielając "dzieci" od macierzystego materiału nasadzeniowego. Następnie cebulki należy suszyć przez 2 do 3 dni w cieniu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Dobrze wysuszony materiał nasadzeniowy należy następnie oczyścić z nadmiaru łusek i korzeni oraz pozostawić w różowym roztworze nadmanganianu potasu na co najmniej pół godziny. Po zakończeniu wszystkich procedur cebulki tulipanów są przechowywane. Powinno się to odbywać w chłodnym i suchym pomieszczeniu z dobrą wentylacją. Cebulki tulipanów mogą być przechowywane przez kilka miesięcy przed sadzeniem jesienią, jeśli są odpowiednio pielęgnowane.

Wykopywanie i przechowywanie cebulek hiacyntów

Coroczne wykopywanie cebulek hiacyntów do przechowywania przed sadzeniem najlepiej wykonywać w połowie lata. Do tego czasu hiacynty zakończą kwitnienie, a ich liście zwiędną. Po wykopaniu cebulek hiacyntów należy je umyć pod bieżącą wodą, aby ułatwić ich dostrzeżenie i wyeliminować okazy niskiej jakości.

Cebulki hiacyntów należy pozostawić do wyschnięcia na kilka dni w zaciemnionym miejscu z dobrą wentylacją przed umieszczeniem ich w pudełkach. Następnie należy oczyścić je z łusek i pozostałych korzeni i zapakować w pudełka, pojemniki, torby papierowe lub płócienne. Materiał sadzeniowy powinien być przechowywany przez pierwsze 1-1,5 miesiąca w pomieszczeniu o niskiej wilgotności w temperaturze 23-25°C. Po upływie 1-1,5 miesiąca cebulki hiacyntów należy przenieść do pomieszczenia o temperaturze 17°C lub niższej.

Wykopywanie i przechowywanie cebulek hiacyntów

W przeciwieństwie do tulipanów i hiacyntów, żonkile mogą rosnąć dość długo w jednym miejscu (do 5 lat). Znakiem, że nadszedł czas na wykopanie cebulek, jest bujny wzrost kępy żonkili, któremu często towarzyszy słabe kwitnienie lub nawet całkowity brak kwiatów i zmniejszenie ich wielkości. Cebulki żonkili należy wykopywać po zwiędnięciu liści, mniej więcej na przełomie lipca i sierpnia.

Po wykopaniu cebulek spod ziemi należy je delikatnie otrząsnąć z przylegających grudek ziemi i wysuszyć. Najlepszym miejscem do suszenia jest strych, gdzie jest stosunkowo ciepło i sucho, bez bezpośredniego światła słonecznego i z dobrą wentylacją. Cebulki narcyzów powinny być przechowywane w tym miejscu przez 2-3 tygodnie, po czym uszkodzone i chore okazy należy wyrzucić, a zdrowe potraktować roztworem nadmanganianu potasu.

Dobry materiał do sadzenia powinien być przechowywany w wentylowanym pomieszczeniu o maksymalnej wilgotności 80% i temperaturze około 17°C do następnego sadzenia w ziemi.

Wykopywanie i przechowywanie cebulek krokusów

Krokusy mogą rosnąć w tym samym miejscu do 5 lat, po czym zaleca się wykopanie cebulek i podzielenie ich. W przeciwnym razie nadmierne nagromadzenie cebulek w glebie może wpłynąć na jakość i ilość krokusów. Wykopywanie cebulek krokusów można przeprowadzać przez całe lato aż do września (gdy tylko liście zżółkną).

Wykopany materiał nasadzeniowy należy oczyścić z ziemi i suszyć przez 2-3 dni. Następnie należy usunąć korzenie cebul i odpadowe łuski, a wszelkie znalezione uszkodzenia należy potraktować roztworem nadmanganianu potasu. Wyselekcjonowany materiał do sadzenia krokusów powinien być przechowywany w chłodnym pomieszczeniu do czasu posadzenia w ziemi.

Ogólna rada dla wszystkich kwiatów cebulowych: zaleca się, aby cebulki tulipanów, hiacyntów, żonkili i krokusów były lekko utwardzone przed sadzeniem w temperaturze podobnej do tej panującej na zewnątrz. Procedura ta pomoże roślinom w szybszym dostosowaniu się, adaptacji, łatwym zimowaniu i sprawnym kiełkowaniu na wiosnę.

Wideo