Rząd proponuje nie dyskutować nad ustawą mleczną, przygotuje nową

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Rząd przyjął propozycję Ministerstwa Rolnictwa (MRiRW) skierowaną do Sejmu, aby nie rozpatrywać tzw. ustawy mlecznej, chociaż podziela cel zapewnienia bardziej sprawiedliwych relacji między kupującymi a sprzedającymi mleko. 

>

Gabinet Ministrów w środę poparł wniosek rządu, który został przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i zostanie oceniony przez Sejm.   

Projekt wniosku przygotowany przez MAF stanowi, że jeśli zmiany zostaną zawieszone, zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne na temat sytuacji w sektorze mleczarskim i w tym czasie zostaną przygotowane nowe propozycje regulacyjne.

Minister rolnictwa Ignas Hofmanas powiedział wcześniej BNS, że projekt ustawy mleczarskiej zostanie przeredagowany, aby uwzględnić wszystkie części łańcucha produkcji mleka. Według ministra, proces ten może potrwać około roku.

Minister powiedział, że projekt ustawy będzie również zawierał przestrzeń do dyskusji na temat ceny rynkowej mleka, ale będzie ona bardziej skoncentrowana na sektorze hodowlanym, w przeciwieństwie do przyszłej Rady Żywności.

Zmiany w ustawie o zakazie stosowania nieuczciwych praktyk przez podmioty skupujące i sprzedające surowe mleko, które przewidywałyby regulację cen skupu mleka i ujawnianie cen mleka, były przedmiotem debaty w komisjach parlamentarnych w 2023 i 2024 r., ale ustawa nie została uchwalona bez konsensusu między powiązanymi strukturami, producentami, podmiotami skupującymi i przetwórcami. 

Rada Rolnictwa i organizacje rolnicze do tej pory stwierdziły, że nie popierają projektu, który ich zdaniem nie został odpowiednio skoordynowany z rolnikami i nie uwzględnia handlowców w rozporządzeniu.  

>

Po powołaniu nowych parlamentarzystów, Rada Parlamentarna zwróciła się do rządu w grudniu o opinię na temat projektu.

Zmiany w ustawie zostały opracowane przez Ministerstwo Rolnictwa wiosną 2023 r. po tym, jak rolnicy rozpoczęli protesty przed supermarketami i zakładami przetwórczymi, domagając się bardziej sprawiedliwego zróżnicowania cen mleka.

Obecnie największe zakłady mleczarskie przetwarzają około 75% litewskiego mleka.

Wideo