Pogodzenie podaży i popytu na pomidory: misja możliwa?

AgriFood nuotr.

Zrównoważenie podaży i popytu na pomidory uprawiane w szklarniach jest złożonym procesem, na który wpływają takie czynniki, jak wahania popytu konsumenckiego, zmienna pogoda i łatwo psujące się produkty. Duże ilości pomidorów dojrzewających w tym samym czasie często prowadzą do spadku cen lub strat, podczas gdy niewystarczająca podaż może oznaczać utratę sprzedaży. Ograniczony okres przydatności do spożycia, niedobory siły roboczej, napięte umowy na dostawy i zależność od łańcuchów logistycznych jeszcze bardziej utrudniają utrzymanie i tak już delikatnej równowagi. Innowacyjne technologie mogą pomóc w zarządzaniu tymi procesami.

Sztuczna inteligencja może również mierzyć pomidory

Technologie te obejmują szereg rozwiązań opartych na narzędziach cyfrowych. Jedno z nich jest opracowywane wspólnie przez partnerów na Litwie dzięki międzynarodowej inicjatywie ZeroW. Technologia, o której mowa, to wózek szklarniowy z kamerami i algorytmami sztucznej inteligencji do monitorowania roślin pomidorów. System rejestruje obrazy i wykrywa owoce, mierzy ich rozmiar i klasyfikuje ich dojrzałość na podstawie odcienia. Dane te pomagają oszacować przyszłe plony i zaplanować zbiory.

W rozmowach z rolnikami, którzy obserwowali wózek szklarniowy ZeroW w akcji, usłyszeliśmy, że możliwości przewidywania mogą być cenne w stabilizowaniu cen i ograniczaniu marnotrawstwa, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmieniające się warunki naturalne spowodowane zmianami klimatu, które często zakłócają cykle wzrostu. Jednakże, chociaż takie innowacje mogą być cenne dla gospodarstw rolnych, prawda jest taka, że zastosowanie technologii stwarza również wyzwania.

Rozwiązania cyfrowe muszą być skalibrowane dla każdego środowiska szklarniowego i odmiany pomidorów. Czynniki takie jak oświetlenie, gatunki roślin i konfiguracje układu szklarni różnią się w zależności od gospodarstwa, więc model sztucznej inteligencji musi być dostrojony lokalnie. Co ważne, personel musi zostać przeszkolony w zakresie korzystania z nowoczesnych technologii, a zakup innowacyjnych rozwiązań wiąże się z szeregiem kwestii finansowych. Kwestia integracji technologii staje się zatem dwojaka: wymaga nie tylko gotowego i sprawnie działającego rozwiązania technologicznego, ale także organizacji, która jest gotowa do przyjęcia i operacjonalizacji technologii.

Perspektywy dalszego rozwoju technologii

Dzisiaj, podczas oceny prototypu opracowywanej technologii, interesariusze byli szczególnie zainteresowani dodatkowymi funkcjami. Mogłyby one zostać włączone do opracowywanej technologii wózka szklarniowego ZeroW. Obejmują one wczesne wykrywanie chorób roślin, co mogłoby zmniejszyć straty lub kontrolować rozprzestrzenianie się chorób; zapobieganie szkodnikom, które mogłoby być jedną z podstawowych funkcji w dalszym rozwoju technologii; oraz w pełni zautomatyzowany system, który mógłby poruszać się po szklarni bez nadzoru człowieka.

ZeroW został zaprojektowany do wdrożenia na zasadzie HAAS – z technologią specyficzną dla szklarni, pakietem szkoleniowym dla personelu i przedstawicieli organizacji. Wózek może być skalibrowany zgodnie z pożądanymi kryteriami: planowanie zbiorów dla różnych rodzajów pomidorów lub innych warzyw, identyfikacja chorób.

Zainteresowanie interesariuszy i ich aktywny udział w dyskusjach z organami wdrażającymi międzynarodową inicjatywę ZeroW na Litwie, takimi jak Agrifood Lithuania DIH, BetaVia, Litewskie Stowarzyszenie Hodowców Warzyw i Litewskie Stowarzyszenie Eksporterów Żywności, pokazują, że technologia ta ma potencjał do dalszego rozwoju zarówno w gospodarstwach rolnych w naszym kraju, jak i w innych regionach.

Rinkos aikštė

Wideo