Copa-Cogeca zgłasza obawy dotyczące zarządzania chwastami w sektorze zbóż

Grūdai. ŽŪR nuotr.
W liście wyrażono zaniepokojenie problemami związanymi z zarządzaniem chwastami w sektorze zbóż w UE i poproszono o uwzględnienie tych problemów w kwestiach politycznych w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju sektora i przyszłej wydajności produkcji zbóż.

Stowarzyszenia reprezentujące unijny sektor zbóż wyrażają zaniepokojenie potencjalnymi zagrożeniami związanymi z chwastami technicznymi i ich negatywnym wpływem na produkcję zbóż w UE.

UE jest jednym z największych producentów rolnych na świecie, produkującym około 270 milionów ton zbóż rocznie, co stanowi około 10% całkowitej światowej produkcji zbóż. Ponadto UE jest drugim co do wielkości eksporterem pszenicy na świecie, eksportując około 47 milionów ton ziarna rocznie, przyczyniając się do globalnej podaży żywności i stabilności geopolitycznej.

Chociaż sektor zbóż w UE pozostaje bardzo ważny, w ciągu ostatnich 20 lat nastąpiła stagnacja w produkcji zbóż i spadek plonów. Zwalczanie chwastów, wraz z innymi czynnikami, takimi jak warunki klimatyczne, szkodniki i jakość gleby, ma duży wpływ na produkcję zbóż. Niekontrolowane chwasty mogą zmniejszyć plony nawet o 50%, wpływać na jakość ziarna i budzić obawy o bezpieczeństwo żywnościowe.

Wysokie zagrożenie chwastami może spowodować, że ziarno uprawiane na żywność będzie nadawało się tylko na paszę lub bioenergię. Chwasty mogą nie tylko zmniejszać plony, ale także wpływać na ceny rynkowe. Niektóre chwasty, takie jak rośliny dwuliścienne, stanowią również zagrożenie ze względu na niebezpieczne toksyny, takie jak alkaloidy. Chociaż zanieczyszczone ziarno można oczyścić, proces ten jest kosztowny i nadal wpływa na jakość ziarna.

Kontrola chwastów jest zatem priorytetem dla producentów zbóż w UE. Rolnicy stosują różne środki, takie jak zrównoważone praktyki rolnicze, mechaniczne odchwaszczanie i stosowanie środków ochrony roślin (PPP). Ponadto coraz powszechniejsze staje się stosowanie długoterminowego płodozmianu, dostosowanych terminów siewu w celu ograniczenia zachwaszczenia i zmniejszenia zależności od konwencjonalnych środków ochrony roślin.

Chociaż zintegrowane metody zwalczania chwastów umożliwiły rolnikom skuteczniejsze zwalczanie chwastów i ograniczenie stosowania środków ochrony roślin, ich wybór jest nadal ograniczony. Dlatego konieczne jest zapewnienie, że istniejące środki ochrony roślin i ich aktywne składniki nie zostaną zakazane, dopóki nie zostaną opracowane bezpieczne, skuteczne i zrównoważone ekonomicznie alternatywy.

Aby uniknąć kryzysu w zwalczaniu chwastów i zapewnić zrównoważony rozwój sektora zbóż w UE, konieczne jest dalsze wspieranie istniejących substancji czynnych oraz promowanie innowacji i alternatyw, aby zapewnić, że zwalczanie chwastów pozostanie skuteczne i opłacalne.

Žemės ūkio rūmai

Wideo