Dążenie do znalezienia najbardziej odpowiednich odmian kukurydzy dla rolników

Kukurūzai

Produktywne gospodarstwo mleczne – takie, które koncentruje się na jednym z najważniejszych elementów – jakości paszy. Zaobserwowano, że coraz większą część paszy stanowi kukurydza: w zależności od możliwości i strategii gospodarstwa, udział kiszonki z kukurydzy w dawce pokarmowej może sięgać 60%. Dlatego rolnicy starają się znaleźć najbardziej odpowiednie odmiany tego zboża dla naszego regionu, zgodnie z komunikatem prasowym.

„Powszechnie wiadomo, że wiosna na Litwie często zaczyna się powoli, a chłodnej pogodzie towarzyszą późne przymrozki. Istnieje szeroka gama odmian dostępnych od hodowców, ale nie wszystkie odmiany wykazują najlepsze wyniki w zakresie plonów, energii lub strawności w naszym regionie. Dlatego firmy rolnicze od lat prowadzą ukierunkowane i produkcyjne próby, aby wybrać najbardziej obiecujące odmiany o najlepszych plonach kiszonki lub ziarna i wymaganiach jakościowych, aby zaspokoić potrzeby swoich klientów", mówi Sigitas Augas, dyrektor zarządzający „Dotnuva Seeds“, bezpośredniej spółki zależnej AB „Linas Agro“.

Warunki do uprawy kukurydzy na Litwie poprawiają się

Według rzecznika firmy, wczesne odmiany kukurydzy testowane w tym roku, które mają wskaźnik FAO określający wczesność odmian między 170 a 190, zgromadziły od 10 do 17% więcej suchej masy. Natomiast późniejsze odmiany, ze wskaźnikiem FAO – między 200 a 250, wykazują wzrost suchej masy o 5 – 10%.

„Patrząc na wyniki badań, możemy zauważyć trend, że nie tylko wczesne odmiany kukurydzy, ale także późniejsze odmiany kukurydzy o wyższym potencjale plonowania mogą być uprawiane na Litwie. Są one również bardziej elastyczne pod względem zbiorów, ponieważ zachowują wyższe wskaźniki strawności materii organicznej i włókna", wyjaśnia S. Augas.

Zaleca się wybór późniejszych odmian

Dla tych, którzy szukają wysokiej jakości, wysokoenergetycznej kiszonki i paszy, zaleca się wybór odmian o średniej dojrzałości z FAO między 210 a 220. Podaje się, że uprawy o tym indeksie mają wyższą biomasę, wysoką strawność materii organicznej i wysoki NEL (energia netto na laktację) na kilogram suchej masy kiszonki z kukurydzy.

„Odmiany o wysokiej strawności i wysokiej wartości energetycznej najlepiej nadają się dla gospodarstw, w których zawartość kiszonki z kukurydzy wynosi do 40 procent dawki pokarmowej. Bardziej strawna pasza ma wyższy pobór energii, co skutkuje wyższą wydajnością mleka, do 0,4 litra mleka na kilogram suchej masy kiszonki z kukurydzy", mówi Robert Visockis, ekspert ds. produktów w „Dotnuva Seeds“.

Według niego, należy również docenić fakt, że jeśli do uzyskania tej samej ilości mleka wymagana jest mniejsza ilość paszy, oszczędza to energię metaboliczną zwierząt gospodarskich, a także zmniejsza koszty dodatków paszowych i minerałów.

„Rolnikom nie zawsze udaje się wyhodować wystarczającą ilość paszy z trawy, z różnych powodów: zbyt mokro, zbyt sucho, zbyt zimno itp. W rezultacie kukurydza może czasami stanowić ponad połowę całkowitej ilości paszy w diecie. W takim przypadku zaleca się uprawę później dojrzewających odmian kukurydzy o wysokiej biomasie, takich jak „Ligato“ (FAO 220) i „Dzhekpot“ (FAO 210). Zeszłoroczne próby wykazały, że odmiany te plonowały odpowiednio 51,8 ton i 50,6 ton z hektara, wyjaśnia R. Visockis.

Możliwe jest zmniejszenie wpływu warunków klimatycznych

Każdy rolnik może potwierdzić, że różne odmiany kukurydzy i innych upraw mogą wykazywać bardzo różne wyniki w zakresie plonów i jakości w tym samym roku wegetacyjnym. Aby tego uniknąć, eksperci rolni zalecają wybór specjalistycznych nasion.

„Aby zmniejszyć wpływ warunków klimatycznych i gleby na plony, tej wiosny wprowadzono zupełnie nowe nasiona kukurydzy „Maximaize 230“ (FAO 220). Pod tą nazwą kryją się trzy odmiany kukurydzy, które zostały celowo wyselekcjonowane w drodze prób w jednej jednostce siewnej. Bardziej elastyczne czasy zbiorów i bardziej stabilne plony, dzięki lepszemu dostosowaniu każdej odmiany do różnych warunków uprawy, skutkują lepszą jakością paszy: o 8,6% wyższe plony zielonej masy dla tej mieszanki odmian w tegorocznych próbach", komentuje S. Augas.

Przy wyborze odmian nadających się do produkcji ziarna zaleca się wybór odmian o wcześniejszej dojrzałości, ale o wyższej i dłuższej retencji wilgoci w ziarnie. Dla tych, którzy nie są zdecydowani co do najbardziej odpowiedniej uprawy, ekspert rolniczy radzi ocenić odmiany, które zostały przetestowane w badaniach.

.

„Testy odmian kukurydzy są ważnym krokiem w kierunku dokładniejszego, wydajniejszego rolnictwa i zwiększonej produktywności w gospodarstwach hodowlanych. Takie próby pozwalają rolnikom podejmować decyzje w oparciu o wyniki prób przy wyborze odmian kukurydzy i optymalizować działalność gospodarstwa poprzez produkcję paszy o wyższej jakości i wartości energetycznej", mówi S. Augas, dyrektor zarządzający „Dotnuva Seeds“.

Wideo