Komisja Sejmowa za łatwiejszym importem konopi na włókno

Asociatyvi nuotr.

W parlamencie trwają prace nad poprawkami, które ułatwią import produktów z konopi włóknistych i ich produktów z innych krajów Unii Europejskiej (UE) na Litwę – proponuje się uproszczenie wymogów dla ich dostawców.

W środę sejmowy komitet ds. zdrowia zatwierdził poprawki do ustawy o kontroli tytoniu, wyrobów tytoniowych i produktów pokrewnych, opracowane przez grupę rządzących Sejmem.  

.

Linas Slušnys, konserwatysta, powiedział, że poprawki przyniosą korzyści.  

„Mam nadzieję, że firmy będą miały nowe możliwości wytwarzania nowych produktów (...). Te badania są bardzo kosztowne i będziemy mogli przeprowadzić badania nie tylko dla siebie, dla naszych własnych producentów konopi, ale także dla prawie całej Europy", powiedział poseł Slušnys.

W tamtym czasie Asta Kubilienė argumentowała, że zmiany uwolnią rynek konopi indyjskich.  

„Nie popieram legalizacji marihuany, (...) wprowadzono bardzo wątpliwe zabezpieczenia“, – powiedziała.

Rzeczniczka Departamentu Kontroli Narkotyków, Tytoniu i Alkoholu, Gražina Belian, ma nadzieję, że poprawki zostaną uzupełnione o obowiązek dostarczania przez wszystkie firmy informacji na temat półproduktów konopnych, które wytwarzają więcej niż dozwolone 0,2% psychoaktywnego tetrahydrokannabinolu (THC). 

>

Według niej, obecnie istnieje pięć firm z licencjami na prowadzenie działalności, a dane od nich nie wskazują na wielkość rynku:  Rynek jest jednak szerszy niż to.“

>

Poprawki proponują zniesienie wymogu, aby firmy dostarczające na rynek litewski konopie włókniste posiadały zaświadczenie, że produkty wytwarzane w innych krajach UE pochodzą lub są wytwarzane z konopi włóknistych o zawartości THC poniżej limitu 0,3%.

Autorzy poprawki twierdzą, że ilość THC w produkcie końcowym, a nie w surowcu, jest ważna dla bezpieczeństwa konsumentów, ponieważ zależy nie tylko od surowca, ale także od technologii zastosowanej do wytworzenia produktu końcowego.

Według inicjatorów nowelizacji, zmiany te są szczególnie potrzebne firmom badawczym, które produkują głównie produkty ochrony zdrowia i komponenty kosmetyczne.  

Poprawki pozwoliłyby również na uprawę na Litwie odmian konopi opracowanych w Ukrainie. Pozwoliłoby to na uprawę większej liczby odmian konopi włóknistych w kraju i rozwój ich wykorzystania.

Po debacie nad poprawkami w Sejmie nastąpi kilkumiesięczna przerwa, podczas której poprawki będą musiały zostać notyfikowane.

Wideo