Ptasia grypa przeraziła Unię Europejską. Zamówiono setki tysięcy szczepionek

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

W sumie 15 krajów UE zamówiło ponad 660 000 szczepionek przeciwko ptasiej grypie, które w pierwszej kolejności trafią na fermy drobiu i do lekarzy weterynarii. Decyzja Brukseli jest następstwem doniesień o pierwszym śmiertelnym przypadku wywołanym przez nowy patogenny wirus ptasiej grypy. Ptasia grypa jest jak dotąd trudna do przeniesienia na ludzi, ale pierwsze przypadki śmiertelne znacząco zaniepokoiły opinię publiczną.

Komisja Europejska zamierza opracować szczepionkę, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej ptasiej grypy z drobiu na ludzi i potencjalnej pandemii, która może z tego wyniknąć.

Produkt Seqirus jest obecnie jedyną szczepionką zapobiegawczą przeciwko odzwierzęcej ptasiej grypie dopuszczoną do obrotu w UE. Według Brukseli jest ona skierowana do osób najbardziej narażonych na ryzyko przeniesienia choroby przez ptaki lub inne zwierzęta. Gospodarstwa rolne i weterynarze są wyraźnie wymienieni w sektorze zwierząt gospodarskich.

UE zakupi 665 000 dawek, ale umowa zawiera opcję zamówienia dodatkowych 40 milionów dawek.

Według "Politico", powołującego się na anonimowego brukselskiego urzędnika, pierwsza partia szczepionek zostanie natychmiast wysłana do Finlandii. Mówi się, że pracownicy tamtejszej farmy dorsza są narażeni na ryzyko zarażenia się wirusem H5N1 od zarażonych zwierząt.

Wirus H5N1 został po raz pierwszy wykryty w Chinach w 1996 r., ale w 2022 r. spowodował największą jak dotąd epidemię wśród zwierząt, dotykając dzikie ptaki, ptaki hodowlane i inne zwierzęta na całym świecie.

Jeśli chodzi o ludzi, WHO informuje, że w okresie od stycznia 2023 r. do 25 marca 2024 r. na całym świecie odnotowano 888 zakażeń ptasią grypą H5N1. Wysoka śmiertelność tej infekcji jest powodem do niepokoju. Aż 463 przypadki zakończyły się śmiercią. Większość przypadków jest spowodowana bezpośrednim kontaktem z zakażonymi ptakami. Ptasią grypą można zarazić się również od innych zwierząt. Na przykład, pierwszy przypadek zakażenia wirusem H5N1 od krów mlecznych odnotowano w Teksasie. U zarażonej osoby wystąpiły łagodne objawy i wyzdrowiała.

W kwietniu odnotowano śmierć Wietnamczyka, który zaraził się podczas polowania na dzikie ptaki w lutym. Jego pierwsze objawy pojawiły się 11 marca. Choroba postępowała szybko i spowodowała zapalenie płuc, sepsę i ARDS. Pomimo intensywnego leczenia Wietnamczyk zmarł 23 marca. Stwierdzono, że nie miał on nic wspólnego z hodowlą drobiu. Nie miał też żadnego kontaktu z osobami cierpiącymi na podobne dolegliwości.

Na początku czerwca w mediach pojawiła się informacja, że pacjent w Meksyku zmarł po zarażeniu się nowym szczepem ptasiej grypy H5N2. Jest to pierwszy przypadek wykrycia tego typu wirusa u ludzi. Mężczyzna zachorował 17 kwietnia, skarżąc się na gorączkę, duszności, biegunkę i nudności. Zmarł tydzień później.

Wideo