Afrykański pomór świń atakuje gospodarstwo w dystrykcie Lazdijai
Państwowa Służba Żywności i Weterynarii informuje, że afrykański pomór świń (ASF) został wykryty w małym gospodarstwie trzody chlewnej we wsi Vidzgaili, rejon Lazdijai. Jest to siódme ognisko ASF w gospodarstwie na Litwie w tym roku. Wokół ogniska choroby ustanowiono strefę nadzoru, w tym duży kompleks hodowli trzody chlewnej, który nie uniknie strat ze względu na surowe ograniczenia.
Diagnoza ASF została potwierdzona przez testy przeprowadzone przez Narodowy Instytut Oceny Ryzyka Żywności i Weterynarii w dniu 30 września. Hodowca świń zgłosił martwe zwierzę lekarzowi weterynarii, który pobrał podejrzane próbki. W gospodarstwie znajdowały się łącznie trzy świnie, które nie były zarejestrowane.
Hodowla świń zakażona wirusem ASF znajduje się około 3 km od granicy z gminą Kalvarija, gdzie ASF wykryto latem w lesie Sūsninki na terytorium gminy, w której wirus ASF wykryto u dzików i ich tusz.
Po potwierdzeniu ASF wszystkie świnie trzymane w gospodarstwie zostały zabite, a gospodarstwo poddano wstępnej dezynfekcji. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, wokół ogniska ASF ustanowiono 3-kilometrową strefę ochronną i 10-kilometrową strefę nadzoru. Gospodarstwa trzody chlewnej są obecnie kontrolowane i nakładane są ograniczenia. Większość gospodarstw w strefie ochronnej jest mała i samowystarczalna, ale istnieje również kompleks hodowli trzody chlewnej z ponad 2 000 świń. Kompleks ten podlega również ograniczeniom w zakresie przemieszczania i handlu trzodą chlewną oraz zakazom eksportu. Wszelkie straty poniesione przez gospodarstwo komercyjne w obszarze zapowietrzonym i zagrożonym ASF, mimo braku zakażenia, będą musiały zostać zrekompensowane przez państwo.
FVO ostrzega, że ze względu na obecność ASF w częściach kraju, w których wykryto wirusa, Komisja Europejska może wkrótce zatwierdzić najbardziej restrykcyjną strefę III (gdzie ASF wykryto zarówno u świń domowych, jak i dzików i gdzie sytuacja epizootyczna stale się zmienia). Strefa ta obejmie obszar o promieniu ponad 10 km wokół ostatniego zidentyfikowanego ogniska w gospodarstwie trzody chlewnej, a ograniczenia mogą być utrzymywane przez rok lub dłużej.
Wraz z wejściem w życie strefy III, przemieszczanie żywych świń na terytorium będzie dozwolone tylko w granicach Litwy i tylko z gospodarstw, które w pełni wdrożyły wymogi bezpieczeństwa biologicznego. Handel mięsem wieprzowym i produktami z mięsa wieprzowego jest ograniczony do rynku lokalnego. Produkty będą musiały być opatrzone specjalnym znakiem jakości zdrowotnej. Eksport żywych świń, wieprzowiny i produktów z wieprzowiny do UE i krajów trzecich jest zabroniony. W tym obszarze VMVT przeprowadzi wzmocnione kontrole bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach trzody chlewnej.
Bezpieczeństwo biologiczne – niezbędne do ochrony przed zakażeniem ASF 
Hodowcy świń są proszeni przez VMVT o przestrzeganie wymogów bezpieczeństwa biologicznego – zmianę odzieży i obuwia przed wejściem do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie, nie karmienie świń odpadami żywności, dezynfekcję wejść i wyjść z gospodarstwa oraz zapobieganie przedostawaniu się osób nieupoważnionych do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.