K. Navickas: "Przygotowywane są krajowe środki wsparcia w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń"

Asociatyvi nuotr.

Wielka Brytania (UK) zakazała od tego miesiąca importu wieprzowiny i produktów wieprzowych z krajów, w których wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) został wykryty zarówno w dzikiej faunie, jak i hodowlach świń. Zakaz dotknie również Litwę; 24 z naszych firm eksportuje obecnie wieprzowinę do Wielkiej Brytanii.

Kraje ze strefami zamkniętymi II i III z powodu wirusa ACM nie będą mogły eksportować wieprzowiny i produktów wieprzowych. Obecnie, ze względu na rozprzestrzenianie się ASF u dzików, prawie całe terytorium Litwy znajduje się w Strefie Ograniczeń II. Trzy ogniska choroby w gospodarstwach trzody chlewnej spowodowały dodatkowe zastosowanie III strefy zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby.

„Nowe ogniska ASF są powodem do niepokoju. Uważnie monitorujemy sytuację i przygotowujemy krajowe środki wsparcia, ale to może nie wystarczyć. Zwołujemy dodatkowe spotkanie specjalistów i ekspertów w Ministerstwie Rolnictwa, aby omówić sposoby kontroli ASF u dzikiej fauny", powiedział Kęstutis Navickas, minister rolnictwa.

Jednostronny zakaz Wielkiej Brytanii, który nie jest skoordynowany z krajami Unii Europejskiej, wpłynie nie tylko na litewski eksport, ale także na eksport łotewskich, estońskich, bułgarskich i częściowo polskich producentów, ponieważ kraje te znajdują się również w strefach restrykcji II i III.

Wyłączenie Wielkiej Brytanii z zakazu dotyczy tylko produktów wieprzowych poddanych obróbce cieplnej, w których temperatura wewnętrzna produktu osiąga + 80 stopni C podczas procesu produkcyjnego.

„Po otrzymaniu wiadomości o zakazie eksportu, natychmiast poinformowaliśmy litewskie firmy. Niektóre z eksportowanych produktów są wytwarzane w temperaturach poniżej + 80 stopni C, więc może to wpłynąć na ilość eksportowanych produktów, “ – mówi Vaidotas Kiudulas, główny lekarz weterynarii Litwy.

Według Vaidotasa Kiudulasa, ponieważ ASF u dzikiej fauny rozprzestrzenia się w całej Europie, największym wyzwaniem jest utrzymanie obszarów wolnych od ognisk ASF u dzikiej fauny przez 12 miesięcy. Powiedział, że najważniejszą rzeczą jest teraz podjęcie trudnych decyzji w celu zmniejszenia populacji dzików i wdrożenia wymogów bezpieczeństwa biologicznego.

Žemės ūkio ministerija

Wideo