Eksperci weterynaryjni zwracają uwagę na rozprzestrzenianie się ASF

Asociatyvi nuotr.

Przedstawiciele Państwowej Służby Żywności i Weterynarii (SVVT), wraz z ekspertami weterynarii z Unii Europejskiej i innych krajów, spotkali się 18 i 19 września w Ochrydzie w Macedonii Północnej. Spotkanie koncentrowało się na omówieniu współpracy transgranicznej i doświadczeń w zarządzaniu afrykańskim pomorem świń (ASF), który nadal jest priorytetową kwestią w zakresie chorób zakaźnych zwierząt.

Rozprzestrzenianie się wirusa ASF jest globalnym problemem i powoduje znaczne straty w sektorze trzody chlewnej na całym świecie, dlatego też trwają wysiłki w celu znalezienia najbardziej skutecznych rozwiązań w zakresie kontroli choroby. Obecnie sytuacja ASF pozostaje szczególnie dynamiczna w Niemczech, Włoszech i Polsce, gdzie ogniska wirusa są nadal rejestrowane w małych gospodarstwach drobiarskich, a czynnik ludzki stanowi największe ryzyko wprowadzenia choroby do gospodarstw. Tymczasem szwedzkie doświadczenia pokazują, że dzięki szybkiemu wyeliminowaniu źródła wirusa ASF u dzików oraz poświęceniu uwagi i zasobów na znalezienie i zbadanie tusz dzików, możliwe jest powstrzymanie groźnej choroby i stanie się krajem wolnym od ASF.

Na spotkaniu przedstawiciele krajów podzielili się swoimi praktycznymi doświadczeniami i mówili o tym, że główne wyzwania nadal obejmują brak środków bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach niekomercyjnych, zarządzanie populacją dzików w dużych regionach i brak szczepionki.

Litewskie doświadczenia z ASF zostały przedstawione kolegom przez zastępcę dyrektora VMVT, Pauliusa Bušauskasa. Naszym celem jest dalsze ciągłe stosowanie środków kontroli w gospodarstwach trzody chlewnej, ze szczególnym naciskiem na wprowadzenie środków bezpieczeństwa biologicznego w pomieszczeniach dla świń, ponieważ jest to jedyny sposób ochrony gospodarstw przed rozprzestrzenianiem się niebezpiecznej choroby. Równie ważne jest zachowanie czujności, ponieważ ryzyko przeniesienia wirusa pozostaje wysokie, zwłaszcza że ASF stale krąży wśród dzików" - powiedział rzecznik VMVT.

Współpraca – bez granic

Na spotkaniu aktywnie dyskutowano o tym, że nie powinno być „granic“ dla współpracy między krajami i wewnątrz nich, co jest szczególnie istotne w przypadku dużych krajów o różnych regionach, które często mają różne środki kontroli ASF.  

>

.

Kraje regionu bałtyckiego zostały przedstawione jako wzór do naśladowania we współpracy transgranicznej. Mamy wiele powodów do dumy. Konsekwentna, intensywna i długotrwała współpraca między Głównymi Lekarzami Weterynarii Litwy, Łotwy, Estonii i Polski na poziomie ekspertów, wdrażanie wspólnej strategii i wprowadzanie jednolitych środków kontroli pomaga zapobiegać poważnym ogniskom ASF. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wspólne środki kontroli i zapobiegania w sąsiednich krajach są niezbędne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa i stale wymieniamy się odpowiednimi informacjami, co stało się dla nas niemal codziennym nawykiem" - powiedział Bušauskas. Przedstawiciele krajów bałkańskich uczestniczący w spotkaniu byli pod wrażeniem tego przykładu i planują zastosować podobny model współpracy.

Litwa odnotowała w tym roku 6 ognisk ASF, wszystkie w małych gospodarstwach drobiarskich w okręgach Rokiškis, Klaipėda, Pasvalys i Kelme. Sytuacja pozostaje trudniejsza na wolności, gdzie tegoroczne przypadki ASF przekroczyły zeszłoroczne liczby; w 2024 r. wirus ASF został już potwierdzony u ponad 700 dzików.

VMVT

Wideo