Ograniczenia handlowe dla części Litwy poluzowane dzięki OMC

Asociatyvi nuotr.

Na posiedzeniu Stałego Komitetu Komisji Europejskiej ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz w ubiegłym tygodniu z zadowoleniem przyjęto środki monitorowania, zapobiegania i zwalczania przeprowadzone przez Państwową Służbę Żywności i Weterynarii (SVVT) w celu kontroli ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwach trzody chlewnej na Litwie. W wyniku decyzji podjętej przez kraje UE, większość regionów naszego kraju, które zostały włączone do najbardziej restrykcyjnej (III) strefy ograniczeń ASF ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, została teraz umieszczona w mniej restrykcyjnej (II) strefie. 

>

„Podczas spotkania podnieśliśmy cel, aby obszary Biržai r., Kupiškis r., Kelme r., Klaipėda r., Pasvalys r., Pakruojis r., Raseiniai r., Radviliškis r., które znajdowały się w strefie ograniczeń III, Rokiškis i Šilutė zostałyby umieszczone w lżejszej strefie restrykcyjnej (II), co pozwoliłoby rolnikom na łatwiejszy handel, nie tylko na rynku krajowym, ale także w innych krajach UE, żywymi świniami, a także wieprzowiną i produktami wieprzowymi. W naszej prezentacji dla Komisji Europejskiej na temat sytuacji epizootycznej i podjętych przez nas środków oraz wyników kontroli bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach w kraju, podkreśliliśmy, że nie było ognisk ASF w gospodarstwach w tych okręgach od ponad trzech miesięcy, że większość z nich była sporadyczna lub przylegająca i że zostały one pomyślnie zarządzane, unikając jakichkolwiek wtórnych ognisk ", powiedział Główny Lekarz Weterynarii Litwy, Vaidotas Kiudulas.

Według niego, kolejnym priorytetem dla Litwy pozostaje nieposiadanie najsurowszej strefy ograniczeń (III), co jest możliwe tylko poprzez unikanie ognisk w gospodarstwach. Wymaga to czujności – kluczowa jest odpowiedzialność samych rolników we wdrażaniu wymogów bezpieczeństwa biologicznego: zmiana odzieży przed wejściem do chlewni, niekarmienie świń odpadami żywnościowymi, dezynfekcja wejść i wyjść oraz zapobieganie przedostawaniu się osób nieupoważnionych na teren chlewni.  

Pomimo poprawiającej się sytuacji na fermach trzody chlewnej, ryzyko rozprzestrzeniania się ACM w populacji dzików jest wysokie. Według HPAI, wirus ASF został już potwierdzony u 769 dzików w tym roku.  

.

„Nowe ogniska ASF u dzikiej fauny stwarzają poważne ryzyko wprowadzenia wirusa do chlewni, a kompleksowe podejście, konsekwentne monitorowanie, zapobieganie, w tym redukcja populacji dzików, terminowe powiadamianie o wykryciu martwych dzików i właściwe postępowanie z takimi zwłokami ma tutaj kluczowe znaczenie. Doświadczenie pokazało, że wirus pochodzący od dzików może spowodować poważne szkody u drobnych hodowców trzody chlewnej. Jest to strata dla sektora trzody chlewnej i dla kraju, dlatego nieustannie apelujemy o podjęcie wszelkich działań w celu ochrony przed chorobą ASF. Podkreślamy myśliwym znaczenie kontrolowania populacji dzików przez cały czas, a także potrzebę przestrzegania wymogów bezpieczeństwa biologicznego po polowaniu" - mówi Kiudulas.

W przypadku znalezienia tuszy dzika należy zadzwonić pod ogólny numer alarmowy 112 lub zgłosić to do VMVT. Jeśli zgłoszenie tuszy dzika zostanie potwierdzone, zgłaszający ma prawo do zapłaty w wysokości 30 € za tuszę. 

>
VMVT

Wideo