Zwierzęta hodowlane są tak samo gorące jak my: jak im pomóc?

Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr.

HVO przypomina właścicielom lub osobom odpowiedzialnym za zwierzęta, aby byli dobrze przygotowani na upały w celu zapewnienia dobrostanu zwierząt hodowlanych zwierząt. Ważne jest, aby monitorować prognozy pogody i przygotować się na możliwe zmiany warunków środowiskowych, ponieważ lato może przynieść nieoczekiwane ulewy z piorunami, wiatry lub burze. Zwierzęta powinny być regularnie sprawdzane w ciągu dnia pod kątem objawów stresu cieplnego. Bardzo ważne jest, aby zwierzęta miały wystarczającą ilość wody w upalne dni i aby zwierzęta trzymane na zewnątrz miały cień. Praktyczne wskazówki dla hodowców zwierząt gospodarskich:

Zaopatrzenie w wodę. Koryta lub zbiorniki na wodę powinny być wystarczająco duże, aby wszystkie zwierzęta miały do nich łatwy dostęp. W przypadku dużej liczby zwierząt należy zwiększyć liczbę punktów pojenia i przepływ wody. Zwierzęta muszą znać lokalizację wody przed rozpoczęciem upałów.

Zapewnienie schronienia Zwierzęta potrzebują schronienia przez długi czas w ekstremalnych temperaturach.

Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych, starych lub chorych zwierząt. Jeśli nie ma wystarczającego schronienia dla dużych grup, istnieje ryzyko przegrzania. W schronisku powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby wszystkie zwierzęta mogły się położyć, ponieważ pomaga to utrzymać je w chłodzie.

Przepływ wiatru.W ekstremalnych warunkach cieplnych przepływ wiatru jest ważny, aby utrzymać zwierzęta w chłodzie, więc należy to wziąć pod uwagę przy wyborze lokalizacji schronienia, np. z dala od budynków, gęstych lasów, krzewów, które blokują przepływ wiatru.

Naturalny cień. Pojedyncze drzewa z szeroką koroną na polach – idealny "parasol" przed słońcem. Drzewa mają działanie chłodzące, ponieważ ich liście pochłaniają ciepło. Obszary zalesione mogą zapewnić tymczasowe schronienie przed ekstremalnymi upałami.

Pielęgnacja drobiu Istotne jest utrzymanie komfortowej temperatury powietrza w kurnikach. Należy również zapewnić wentylatory, aby zapewnić wystarczający przepływ powietrza. Zaleca się stosowanie systemów zraszania w celu wspomagania chłodzenia w ekstremalnych temperaturach. Wentylacja mechaniczna jest konieczna, jeśli wilgotność przekracza 80%, a temperatura wzrasta powyżej 30°C. Aby zapobiec przegrzaniu, kurniki muszą być wyposażone w systemy kontroli temperatury, aby zapobiec przekroczeniu temperatury otoczenia 33°C. Wszystkie kurniki muszą być wyposażone w alternatywny system wentylacji i system alarmowy ostrzegający o problemach z temperaturą lub zaopatrzeniem w wodę i muszą być regularnie sprawdzane.

Czasy pracy. Nie pracuj na polach z końmi w ekstremalnych upałach. Jeśli jest to nieuniknione, pracuj tylko wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy się ochłodzi.

Istnieje wiele oznak stresu cieplnego, które mogą pomóc w identyfikacji przegrzania u zwierząt. Typowe objawy obejmują:

Chłodzenie

• Zwiększona częstość oddechów

• Zwiększone spożycie wody

• utrata apetytu

• Apatia lub letarg

• Zwiększone wydzielanie śliny

• W ciężkich przypadkach zwierzę może stracić przytomność

Należy uważnie monitorować zwierzęta podczas upałów i chronić je przed ryzykiem przegrzania.

VMVT

Wideo