"Grupa Akola inwestuje 1,9 miliona euro w start-up OMG Bubble Tea
Największa bałtycka grupa rolno-spożywcza „Akola group“ (dawniej „Linas Agro Group“) zainwestuje 1,9 mln euro w start-up napojów bezalkoholowych „OMG Bubble Tea“ – obejmie mniejszościowy pakiet udziałów i miejsce w zarządzie.
W dniu 14 marca firmy podpisały umowę w tej sprawie, zgodnie z „Akola group“.„Akola group“ CFO Mažvydas šileika mówi, że „OMG Bubble Tea“ jest rozwijającym się startupem, który zwiększył produkcję i przychody kilkukrotnie w ciągu ostatnich lat, a firma spodziewa się wzrostu w latach 2024 i 2025.
„Sam globalny rynek herbaty bąbelkowej, który w 2022 r. osiągnie wartość 3 mld USD, ma do 2022 r. osiągnąć wartość 1 mld USD. Biorąc pod uwagę, że globalny rynek o wartości 2 mld USD ma rosnąć o 6,3% rocznie do 2032 r., a rynek europejski ma rosnąć o 8% rocznie, eksperci uważają, że perspektywy startupu są obiecujące, “ “ powiedział M. Š ileika, który będzie również zasiadał w zarządzie firmy.
Inwestycja pozwoli startupowi rozwijać się w jeszcze większym tempie, powiedział.
„Naszą strategią biznesową jest zwiększenie wagi produktów spożywczych w ogólnej działalności Grupy, a tym samym zwiększenie ogólnej rentowności i wartości Grupy. Inwestujemy nie tylko w zwiększenie mocy produkcyjnych, ale także w małych, rozwijających się producentów. Z pewnością nie jest to nasza ostatnia inwestycja w napojowe start-upy“, – mówi M. Š ileika.
Według Jonasa Karosa, dyrektora „OMG Bubble Tea“, firmie udało się zbudować bardzo silny zespół, zabezpieczyć dostawy surowców i dobrą pozycję w niektórych sieciach handlowych za granicą.
„Globalne trendy wskazują na wzrost popytu, a my chcemy to wykorzystać i zwiększyć nasze wolumeny. (...) Od momentu założenia firmy rozwijamy się w bardzo szybkim tempie. Inwestycja grupy Akola pozwoli nam jeszcze bardziej zwiększyć to tempo", mówi Karosas.
„OMG Bubble Tea“ to producent naturalnej herbaty bąbelkowej założony w 2022 roku, eksportujący około 95% swojej produkcji do Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii i innych krajów. Firma zatrudnia 143 pracowników i ma siedzibę w Panevėžys.
.
Jest to druga inwestycja grupy Akola w start-upy. Kilka lat temu grupa zainwestowała w „Geoface“, startup, który opracował aplikację rolniczą i scaron; manaus, a później nabyła w niej pełny pakiet udziałów.