Kłajpeda jest gospodarzem jednej z największych w kraju inwestycji w rolnictwo i energię odnawialną.

Įvykio nuotr.

W piątek w Wolnej Strefie Ekonomicznej w Kłajpedzie oficjalnie rozpoczęto wartą 60 mln euro inwestycję producenta biodiesla UAB „Mestilla“ w nowy nowoczesny zakład przetwórstwa rzepaku i zaawansowaną technologię biopaliw na terenie istniejącego zakładu. To doskonały przykład biogospodarki, w której surowce uprawiane przez rolników są wykorzystywane do wytwarzania produktów o wysokiej wartości dodanej: biodiesla i dodatków białkowych“, – powiedział minister rolnictwa Kęstutis Navickas podczas ceremonii zakopania kapsuły dla przyszłych pokoleń.

Do końca 2025 r. te dwa projekty sprawią, że firma stanie się równym konkurentem dla największych europejskich firm i rozwiąże problem zapachu resztkowego.

Budowa zupełnie nowego zakładu przetwórstwa rzepaku rozpoczęła się w pobliżu istniejącej infrastruktury „Mestilla“. Projekt o wartości 50 milionów euro zwiększy moce przerobowe firmy w zakresie przetwarzania rzepaku do 500 000 ton rocznie, produkcji biodiesla do 200 000 ton i produkcji dodatków białkowych z rzepaku do 300 000 ton rocznie. Wydajność ta będzie 2-3 razy większa niż w obecnym zakładzie „Mestilla“.

Obecne linie produkcyjne „Mestilla“, które działają od prawie dwóch dekad, zostaną znacznie zmodernizowane w celu przetwarzania zużytego oleju spożywczego i produkcji zaawansowanych biopaliw. Projekt o wartości 10 milionów euro umożliwi produkcję 20-30 000 ton zaawansowanych biopaliw ze zużytego oleju spożywczego, które będą mieszane z konwencjonalnym biodieslem.

Rozwój

„Bardzo ważne jest, aby wartość dodana pozostała na Litwie. Szczególnie istotny jest recykling zużytego oleju do paliw drugiej generacji, co jest doskonałym przykładem obiegu zamkniętego. Wszystko to doprowadzi do stopniowego wycofywania kopalnych paliw. Mamy nadzieję, że biopaliwa produkowane w tym zakładzie będą wykorzystywane na Litwie" - powiedział minister Navickas.

Arūnas Zubas, dyrektor Mestilla“, powiedział, że to posunięcie firmy wzmacnia strategiczne cele energetyczne i środowiskowe Litwy, sektor rolniczy kraju i gospodarkę jako całość.

„W okresie naszej działalności na Litwie ilość produkowanego rzepaku wzrosła 4-5 razy, a ceny skupu 2-3 razy. Dziś każdy bak samochodu zawiera 7-10% litewskiej energii odnawialnej, która zapewnia pracę tysiącom rolników, zastępuje importowane surowce i zatrzymuje pieniądze na Litwie. Cieszę się, że nasze cele biznesowe są zbieżne z najważniejszymi interesami państwa, a mieszkańcy Kłajpedy wkrótce będą mogli być dumni z kolejnego strategicznego obiektu niezależności energetycznej" - powiedział Zubas.

„Mestilla“ działa w FEZ Kłajpeda od 2005 r. Firma sprzedaje swoje produkty na Litwie i w regionie bałtyckim, a także w Skandynawii, Europie Zachodniej i innych krajach.

Žemės ūkio ministerija

Wideo