"Sprzedaż fabryki Daumantų LT w Kaliningradzie wciąż w toku

Asociatyvi nuotr.

Umowa sprzedaży rosyjskiego kaliningradzkiego zakładu „Agroprodukt“, która została ogłoszona już w 2022 r. przez litewskiego producenta sosów i przypraw „Daumantai LT, nie została sfinalizowana i została wstrzymana na czas nieokreślony.

Saulius Grinkevičius, dyrektor generalny i akcjonariusz Grupy, powiedział BNS, że umowa sprzedaży holenderskiej spółki „KL Food Group BV“, która jest właścicielem 65% „Agroprodukt“, została podpisana już w 2022 roku, ale transakcja nie została sfinalizowana, ponieważ rosyjski nabywca nie jest jeszcze w stanie zapłacić pełnej kwoty pieniędzy z powodu sankcji Unii Europejskiej.

„(Rosyjski nabywca – BNS) usprawiedliwia się, że nie możemy przelać (pieniędzy – BNS), a w rzeczywistości, jak wyjaśniliśmy, naprawdę nie mają możliwości przelewu do banków UE. (...) Przelali niewielką kwotę, podczas gdy pieniądze wciąż krążyły i na tym się skończyło", wyjaśnił BNS szef "Daumantų LT".

Ponadto, powiedział, holenderskie biuro notarialne, które zajmowało się transakcją, nie może przeprowadzać żadnych transakcji z Rosją.

„Innym powodem jest to, że Holandia, zgodnie z prawem UE, zawiesiła te transakcje z Rosją i dlatego sprawy są tutaj w zawieszeniu.) (Daliśmy umowę kupna-sprzedaży notariuszom, mam na myśli Holendrów, a oni naciągali, naciągali, a potem wzięli ją i powiedzieli nam, że znaleźli klauzulę, w której jest napisane, że instytucje prawne Unii Europejskiej nie mogą przeprowadzać żadnych transakcji z rosyjskimi firmami“ – BNS zacytował pana Grinkevičiusa, jak powiedział.

.

Według niego, „Daumantai LT“ jest tylko formalnym właścicielem „KL Food Group“, a dochód zakładu w Kaliningradzie pozostaje w Rosji, „Daumantai LT“ nie otrzymuje z niego żadnych korzyści finansowych.

„Rosjanie (nabywca firmy – BNS) nie mogą przelać pieniędzy, ponieważ bank nie zezwala na przelewy, holenderscy notariusze nie mogą sfinalizować transakcji z powodu dyrektywy UE. Zasadniczo oddaliśmy fabrykę Rosji, a oni są szczęśliwi, że mogą tam mieszkać, otrzymywać pieniądze i siedzieć ze śmiechu" - powiedział Grinkevičius.

Powiedział, że grupa zgodziła się sprzedać swój pakiet kontrolny w fabryce za „znacznie mniej niż „Vichyun“, i że przeciągająca się transakcja spowodowała straty w wysokości „kilku milionów“. 

>

BNS poinformowało, że „Vichyunai Group“ sprzedała swoją działalność w Rosji i na innych rynkach wschodnich w zeszłym roku za około 102 miliony euro.

.

„Myślimy tutaj o wszelkiego rodzaju opcjach, aby to wszystko zrobić. To zatacza pełne koło, a potem kręci się w kółko" - powiedział BNS dyrektor generalny grupy.

„Daumantai LT“ w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę w 2022 r., „KL Food Group BV“ podpisała umowę kupna-sprzedaży z nienazwanym rosyjskim nabywcą w czerwcu tego samego roku.

S. Grinkevičius powiedział wówczas, że była to jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie musiał podjąć, ponieważ musiał zaakceptować duże straty, zorganizować sprzedaż akcji na specjalnych warunkach, a chęć jak najszybszej sprzedaży fabryki była stanowiskiem obywatelskim.

Spółka nie ujawniła wówczas kwoty transakcji, pozostałych warunków, ani umów o zachowaniu poufności przez kupującego. Informacje te nie zostały również ujawnione w sprawozdaniu finansowym spółki za ostatnie trzy lata.

„Daumantai LT“ ogłosiła w kwietniu 2022 r., że nie ma kontroli nad zakładem w Kaliningradzie i nie ma możliwości jego zamknięcia, w związku z czym poszukuje nabywcy udziałów. Przed wojną „Agroprodukt“ dostarczał firmie surowce i pojemniki na swoje produkty, a także kupował niektóre z jej produktów.

Portal lrt.lt informował wówczas, że pozostałe udziały w kaliningradzkiej spółce były w posiadaniu Artūrasa Pauliukaitisa, szefa „Agroproduktu“, i Walerija Samoilenki, biznesmena z tego regionu, którzy posiadali odpowiednio 21% i 14%.

„Daumantai LT“ w 2024 r. wypracowała skonsolidowany zysk netto w wysokości 883,6 tys. euro – 18,1% więcej niż w 2024 r. (748,3 tys. euro) i skonsolidowane przychody w wysokości 12,63 mln euro – 2,4% mniej (12,94 mln euro), zgodnie z raportem spółki złożonym w Centrum Rejestrów.

Spółka wypłaciła 295 tys. euro dywidendy w ubiegłym roku (300 tys. euro w 2023 r.), podała.

„W roku obrotowym (2024 – BNS) działalność grupy uległa znacznym zmianom w porównaniu z poprzednimi okresami. Grupa produkuje i sprzedaje produkty spożywcze, popyt na jej produkty jest stabilny i nie było żadnych ograniczeń w jej działalności", czytamy w raporcie.

W tym roku grupa planuje utrzymać obroty na poziomie z 2024 r., podano w raporcie.

„W 2024 r. skupiono się na modernizacji zakładów produkcyjnych. Jak co roku, w 2025 r. poczynione zostaną inwestycje w zakup nowego sprzętu", czytamy w dokumencie.

Oprócz holenderskiej spółki, grupa składa się ze spółki dominującej „Daumantai LT“, VMGH i jej spółki zależnej Vilniaus majonez Gamylas, „Mugės redakės“, „Papes Residence“ na Łotwie „Papes Residence“, a działalność „Kėdainių žinios“ i „Mobilaus maisto“ została zawieszona.

45,06% akcji „Daumantų LT“ posiada S. Grinkevičius, 44,94% „Robertas Neimontas, zgodnie z danymi Centrum Rejestrów.   

Średnia liczba pracowników w grupie w ubiegłym roku wynosiła 81.

Wideo