"Auga Group sprzeda część swoich spółek i aktywów
Grupa Auga, jeden z największych producentów żywności ekologicznej w krajach bałtyckich, boryka się z trudnościami finansowymi i planuje podwoić koszty operacyjne oraz sprzedać niektóre ze swoich spółek i aktywów do 2027 roku. Grupa planuje połączyć lub zamknąć do 60 spółek.
„Restrukturyzując naszą działalność, zachowamy miejsca pracy w litewskich regionach, tak jak robiliśmy to do tej pory, będziemy odpowiedzialnie płacić podatki państwu i utrzymamy naszą infrastrukturę wraz z naszą dużą bazą dostawców i klientów", powiedział Kęstutis Juščius, akcjonariusz i przewodniczący rady dyrektorów Auga Group, w oświadczeniu dla giełdy Nasdaq.
>Oczekuje się, że program redukcji kosztów Grupy zmniejszy koszty o współczynnik 2,1 do 2027 r. w porównaniu z 2023 r., z 13,9 mln EUR do 6,5 mln EUR. Ponadto planuje sprzedać niektóre ze swoich firm lub poszczególne działania produkcyjne zlokalizowane z dala od głównych centrów operacyjnych i wykorzystywać aktywa niezbędne do prowadzenia działalności na podstawie długoterminowych umów najmu.
Jest to zgodne z czteroletnim planem restrukturyzacji opracowanym przez „Auga Group“ i zostanie omówione przez akcjonariuszy w dniu 4 grudnia, poinformowała grupa na giełdzie „Nasdaq“.
.
„Auga Group“ planuje również zoptymalizować działania, które pozostają w centrum jej działalności, w tym produkcję roślinną, hodowlę zwierząt, uprawę grzybów, dostawę gotowych produktów, zbycie nierentownych gruntów i dążenie do konwencjonalnej produkcji.
„Plan biznesowy każdego przedsiębiorstwa zostanie poddany przeglądowi, a prostsza i mniej kosztowna struktura zarządzania zostanie wprowadzona. Do 60 firm zostanie połączonych lub zlikwidowanych w celu zmniejszenia kosztów zarządzania. Te plany optymalizacji i wydajności mają zostać wdrożone do 2026 r.", powiedziała „Auga Group“.
Celem będzie również przyspieszenie rekrutacji nowych biznesów, takich jak produkcja biometanu, która ma generować zyski brutto w wysokości do 2,4 mln euro rocznie, oraz wykorzystanie własnej, bardziej zrównoważonej paszy w hodowli zwierząt.
Po zatwierdzeniu przez akcjonariuszy, zarząd spółki opracuje ostateczny plan restrukturyzacji, podlegający zatwierdzeniu przez akcjonariuszy i wierzycieli. Oczekuje się, że zostanie on sfinalizowany i uzgodniony w pierwszej połowie 2025 r.
.
Na koniec czerwca zobowiązania długoterminowe spółki wynosiły 16,1 mln euro, a zobowiązania krótkoterminowe 23,4 mln euro. Aktywa trwałe wyceniono na 113,84 mln euro, aktywa obrotowe na 6,35 mln euro, a zyski zatrzymane na 1,43 mln euro.
Według K. Jušiusa, restrukturyzacja została zainicjowana w następstwie wyzwań finansowych spowodowanych inflacją i rosnącymi kosztami produkcji, niestabilnymi cenami surowców organicznych.
„Głównymi celami spółki w okresie restrukturyzacji jest spłata długów wobec wierzycieli w uzgodnionych ramach czasowych i zgodnie z planem restrukturyzacji oraz pozostanie konkurencyjną spółką. Spółka spodziewa się, że restrukturyzacja potrwa cztery lata, ale istnieje możliwość jej wcześniejszego zakończenia" - czytamy w projekcie planu.
K. Juščius powiedział, że „Auga Group“ zaprzestanie rozwoju innowacyjnych technologii rolniczych i zaangażuje się w normalną działalność rolniczą, a także zwolni pracowników.
.
„Auga Group“ ogłosiła restrukturyzację 10 listopada.