Czy rolnicy będą musieli utrzymywać zapasy paliwa?

Asociatyvi nuotr.

Nie bez powodu mówi się o gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych. I to nie tylko z powodu potencjalnego konfliktu zbrojnego. Trwające zmiany klimatyczne zagrażają klęskom żywiołowym niemal każdego roku. Dlatego państwo nieustannie szuka sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Ostatnio pojawił się pomysł, że rolnicy mogliby pomóc z dostawami paliwa.

Chamber of Agriculture popiera ten pomysł

„Rolnicy zawsze bronią swojej ziemi i kraju. Zawsze tak było – rolnicy byli jednymi z największych patriotów i filarów Litwy“, – przekonywał prezes Izby Rolniczej dr Arūnas Svitojus.

.

Podczas spotkania z ministrem rolnictwa Ignasem Hofmanasem w Izbie Rolniczej 1 kwietnia poruszono również temat obrony narodowej. Na spotkaniu tym pojawił się pomysł, aby w przypadku sytuacji kryzysowych rolnicy mogli przechowywać paliwo i w ten sposób przyczyniać się do bezpieczeństwa narodowego.

„Mówiono o budowaniu rezerw paliwa – gromadzeniu paliwa. Byłyby one przydatne w przypadku sytuacji kryzysowej niszczącej zasoby centralne. Rolnicy mogliby wówczas zachować część paliwa do wykorzystania w takich sytuacjach kryzysowych", wyjaśnił przewodniczący HRC podczas spotkania.

Zapewnił, że EAA jako instytucja wspiera ten pomysł.

Wsparcie ze strony parlamentarnej komisji ds. obszarów wiejskich

„Współpraca między wojskiem a cywilami w sytuacjach kryzysowych jest konieczna“, – przekonywał Matas Skamarakas, poseł do Sejmu, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Wiejskich.

Nie ma również wątpliwości, że pomysł ten jest ważnym krokiem, który może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa narodowego i efektywnego wykorzystania zasobów w sytuacji kryzysowej.

„Rolnicy z dużymi rezerwami paliwa mogliby zapewnić wsparcie armii, gdy jest ono najbardziej potrzebne“, – kontynuował pan Skamarak.

Z kolei przewodniczący EAA dodał, że litewscy rolnicy mogą zrobić jeszcze więcej.

„Może to obejmować świadczenie usług naprawy maszyn, użyczanie pomieszczeń w razie potrzeby lub w inny sposób korzystanie z infrastruktury w regionach. To znaczy, gdy trzeba coś przenieść, naprawić, ukryć, zatankować lub ewakuować" - powiedział dr Svitojus.

Komunikacja i akceptacja są niezbędne

„Poparłbym tę propozycję, ale tylko wtedy, gdy zostaną wprowadzone wszystkie niezbędne zabezpieczenia (szkolenia dla rolników na temat tego, jak skutecznie i bezpiecznie przekazywać paliwo wojsku, jasna komunikacja i informacje dla wszystkich zainteresowanych stron na temat ich praw i obowiązków) oraz odpowiednie regulacje (np, rolnicy mogliby zawrzeć umowy z wojskiem lub innymi instytucjami państwowymi, aby jasno określić, kiedy i jak można wykorzystać ich paliwo oraz zapewnić mechanizm rekompensaty)“, – Pan Skamarak jasno określił swoje stanowisko.

Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych zapewnił, że współpraca między obroną narodową a rolnikami musi być przejrzysta.

„Trzeba też myśleć o możliwych konsekwencjach dla rolników. Ważne jest, aby nie zwiększać ich obciążeń i nie komplikować codziennej działalności" - wskazał polityk na drugą stronę ewentualnego porozumienia.

Nie jest jasne, czy rolnicy i regiony Litwy poprą ten pomysł. Indrė Vilūnienė, rzeczniczka Stowarzyszenia Gmin Litewskich, powiedziała, że stowarzyszenie nie słyszało jeszcze o takim pomyśle i nie może określić stanowiska gmin w tej sprawie.

Wideo