Dwie trzecie Litwinów uważa, że sytuacja w kraju pogarsza się

Asociatyvi nuotr.

Ostatnie badania pokazują, że trzech na dziesięciu (31%) Litwinów uważa, że sytuacja w kraju zmieniła się ostatnio na lepsze, podczas gdy siedmiu na dziesięciu (68%) twierdzi, że sytuacja się pogarsza.

W kwietniu ubiegłego roku sytuacja również była podobna: 32% uważało, że sprawy mają się lepiej, a 67%, że się pogarszają.

W kwietniu ubiegłego roku sytuacja również była podobna.

Według badania przeprowadzonego przez ELTA w dniach 5 i 19 kwietnia na zlecenie "Baltic Research", młodzi ludzie w wieku do 30 lat nadal są najbardziej pozytywnie nastawioną grupą wiekową, ale odsetek młodych ludzi, którzy tak uważają, wyraźnie spadł w kwietniu, a 40% stwierdziło, że sytuacja się poprawia. Jeszcze miesiąc temu uważała tak prawie połowa młodego pokolenia (49%).

Najbardziej pozytywnie nastawionymi respondentami pozostają osoby z wyższym wykształceniem – 43% stwierdziło, że sytuacja na Litwie poprawia się (46% w marcu). To samo dotyczyło 41% rodzin z miesięcznym dochodem w wysokości 2000 euro (43%), 54% młodych ludzi uczących się (50%), 46% menedżerów (43%) i 37% pracowników sektora publicznego (40% w marcu).

Na Litwie 77% osób w wieku 50-64 lat (72% w marcu), 73% osób mieszkających na obszarach wiejskich (69%), 74% pracowników i rolników (72%) uważa, że sytuacja się pogarsza. Obcokrajowcy mieszkający na Litwie pozostają bardzo sceptyczni - 91% (93% w marcu).

Najwięksi pesymiści – „Nemunas aušros“ i wyborcy LLKA-KŠS

Dane pokazują również wysoki pesymizm wśród zwolenników niektórych partii politycznych. Tylko 3% wyborców Akcji Wyborczej Polaków Litewskich – Związku Chrześcijańskich Rodzin (LLKA-KŠS) uważa, że sytuacja na Litwie poprawia się, podczas gdy 95% jest przeciwnego zdania. Podobnie uważają wyborcy Partii Pracy (5% pozytywnie, 95% negatywnie).

Osoby popierające "Nemunas aušra" (Świt Niemna) również mają bardziej negatywny pogląd na sytuację na Litwie, przy czym 23% twierdzi, że jest ona coraz lepsza, a 77%, że się pogarsza.

>

Badanie zostało przeprowadzone poprzez osobiste wywiady z 1015 mieszkańcami Litwy (w wieku 18 lat i starszymi) w 111 punktach poboru próbek. Skład respondentów odpowiada składowi litewskiej populacji w wieku 18 lat i starszej pod względem płci, wieku, narodowości i rodzaju miejsca zamieszkania. Opinia ankietowanych osób odzwierciedla opinię ludności Litwy w wieku 18 lat i starszej. Margines błędu wyników badania wynosi do 3,1 procent.

Wideo