Galinta ma nadzieję na zwiększenie eksportu dzięki nowemu zakładowi przetwórstwa owsa

Asociatyvi nuotr.

Budowa zakładu przetwórstwa owsa w Varėno przez fundusz private equity „INVL Baltic Sea Growth Fund“ zwiększy możliwości eksportowe firmy, według jej CEO Aurimasa Taraškevičiusa.

„Nowoczesna i nowoczesna fabryka, która może zaspokoić popyt krajów bałtyckich, ale planujemy eksportować większość z nich (...) do Skandynawii, Europy Zachodniej, być może nawet do Afryki, w zależności od zapotrzebowania klientów“, – A. Taraškevičius powiedział BNS.

Powiedział, że w ciągu ostatnich pięciu lat na świecie wzrósł popyt na owies, dlatego firma zdecydowała się zmodernizować swoją linię przetwórczą w oddziale w Varėna. Powstanie tam magazyn o powierzchni 1600 metrów kwadratowych oraz nowoczesna linia produkcyjna do obłuszczania i płatkowania ziarna owsa.

Prace rozpoczęły się na początku tego roku i mają zostać zakończone w pierwszym kwartale 2025 roku. Kontrakt jest realizowany przez firmę budowlaną „Bilresta“ z Druskiennik za łączną kwotę 3,5 miliona euro.

Projekt jest częściowo finansowany z pożyczki w wysokości 14,8 mln euro udzielonej przez bank "Citadele" w kwietniu, a także z funduszy strukturalnych UE.

Ocena projektu przygotowana przez firmę konsultingową „Environmental Management“ wskazuje, że stara fabryka produkuje do ośmiu ton płatków owsianych dziennie, a renowacja zwiększy produkcję o 42% do 21 ton. Planowane jest przetwarzanie 36 ton owsa dziennie.

„Produkty Galinta“ są eksportowane do innych krajów bałtyckich, USA, Wielkiej Brytanii i Skandynawii.

Sprawozdanie „Galinta & Partners“ złożone w Centrum Rejestrów wskazuje, że spółka wygenerowała zysk netto w wysokości 1,2 mln EUR w ubiegłym roku, co oznacza spadek o 2,8 procent w porównaniu z 3,4 mln EUR w 2022 r., i wygenerowała przychody w wysokości 31,1 mln EUR, co oznacza spadek o 21 procent z 39,2 mln EUR.

Według danych Sodra, firma zatrudnia obecnie 71 pracowników.

Wideo