K. Starkevičius: Szkody wyrządzone przez żubry, rysie i niedźwiedzie zostaną zrekompensowane

Kazys Starkevičius. Gedimino Stanišausko nuotr.

 Rolnicy otrzymają odszkodowania za pola zdeptane przez żubry, ule wyrwane z korzeniami przez niedźwiedzie brunatne, owce zabite przez rysie i inne szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta, na które nie polowano.

>

Minister rolnictwa Kazys Starkevičius obiecuje przedłożyć takie poprawki Sejmowi. 

„W tej chwili został przygotowany projekt, który pozwala na odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne, w tym żubry, (...) bo powiedzmy żubr jest zwierzęciem nie łownym i kiedyś było bardzo trudno rozstrzygnąć, kto ma to odszkodowanie wypłacać" - powiedział w tym tygodniu w Sejmie minister.

Ma nadzieję, że takie poprawki zostaną przyjęte przez parlamentarzystów: „Przyjmiemy je na tej sesji“ 

Przygotowane przez ministra poprawki do ustaw o łowiectwie i o ochronie zwierząt łownych przewidują, że na wypłatę odszkodowań będą poszukiwane środki z Programu Wsparcia Ochrony Środowiska. Odszkodowania miałyby trafić do plantatorów warzyw, ogrodów, krzewów, pasiek i właścicieli zwierząt gospodarskich.

Wypłaty byłyby jednak uzależnione od podjęcia przez nich starań w celu ochrony przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzęta.

K. Starkevičius jest przekonany, że zachęci to rolników do bardziej proaktywnej ochrony swojej własności.

„Są to gatunki zwierząt, których nie możemy zrekompensować w inny sposób. Ekolodzy, Ministerstwo Środowiska, muszą również pomyśleć o tym, jak chronić te gatunki, a jednocześnie zrekompensować tym, którzy zostali przez nie skrzywdzeni. Są one chronione, ale szkody, jakie wyrządzają, są ogromne" - wyjaśnił BNS inicjator poprawek.

K. Starkevičius powiedział BNS, że nie jest jeszcze w stanie dostarczyć danych na temat strat poniesionych przez ludność i rolników z powodu dzikich zwierząt: „Kiedy przedstawię poprawki (do BNS) w Sejmie, postaram się dostarczyć szczegółowych informacji.“   

Fakty dotyczące szkód wyrządzanych przez dzikie zwierzęta nie są obecnie rejestrowane, a wysokość szkód nie jest obliczana, ale jest dostępna dla poszczególnych gmin, w których żubry, rysie i niedźwiedzie mają swoje siedliska, lub w których się błąkają.  

Liczba żubrów na Litwie rośnie: 308 w 2023 r. i 182 w 2016 r. Największa liczba żubrów na Litwie znajduje się w okręgu kiejdańskim (207 w 2023 r.). Ze względu na ciągłe przeganianie żubrów z dala od upraw, zwierzęta gospodarskie przekraczają autostradę "Via Baltica" i wędrują do okręgów kowieńskiego i jonawskiego.

Według danych Państwowej Służby Terenów Chronionych, w 2018–2024 roku niedźwiedzie zostały zauważone 69 razy. Ponadto szacuje się, że na Litwie żyje do 150 rysi.

Wideo