Minister Starkevičius wyraża bezwarunkowe wsparcie dla ukraińskiego sektora rolnego

K. Starkevičius ir parama Ukrainai

Podczas 10. konferencji "Chleb Pokoju" w Berlinie, minister rolnictwa Kazys Starkevičius spotkał się z nowo mianowanym ministrem rolnictwa Ukrainy, Witalijem Kowalem, i potwierdził bezwarunkowe wsparcie Litwy dla Ukrainy i jej rolników.

Podczas dwustronnego spotkania ministrów rolnictwa Litwy i Ukrainy omówiono najnowsze realia i wyzwania w ukraińskim sektorze rolnym oraz kwestie Unii Europejskiej (UE) związane z regulacją reżimu handlowego z Ukrainą. Najpilniejszą kwestią dla ukraińskiego ministra był sposób, w jaki handel produktami rolnymi i spożywczymi między UE a Ukrainą będzie prowadzony od czerwca przyszłego roku, kiedy wygasną obecne jednostronne preferencje handlowe UE. W centrum uwagi znalazł się również tranzyt rosyjskiego i białoruskiego zboża oraz innych produktów rolnych przez infrastrukturę portową państw członkowskich UE.

Minister Koval podkreślił na spotkaniu, że w 2024 r. tylko 16% ukraińskich produktów rolno-spożywczych będzie eksportowanych na rynek UE, w porównaniu z 26% w roku poprzednim i aż 36% w 2022 r. Pokazuje to, że rynek UE nie jest celem Ukrainy, ale że infrastruktura krajów UE do tranzytu eksportu do krajów trzecich świata i na tradycyjne rynki ich eksportu jest bardzo potrzebna. Co więcej, Ukraina dostarcza obecnie tylko około 5,5% światowego rynku pszenicy, w porównaniu z 10% przed wojną rosyjską.

Odnosząc się do obaw krajów UE dotyczących integracji Ukrainy z rynkiem UE, minister zapewnił, że ambicją Ukrainy jest eksport produktów o najwyższej możliwej wartości dodanej, a nie tylko surowców rolnych. Bardzo ważne jest, aby Ukraina nadal utrzymywała wystarczająco otwarty dostęp do rynku UE i jest zobowiązana do współpracy z państwami członkowskimi UE w celu rozwiązania problemów w tym zakresie. Transformacja rolnictwa i przemysłu spożywczego w tym kraju wymaga czasu, a trwająca wojna tylko komplikuje ten proces. Na koniec minister podkreślił, że ukraińscy rolnicy chcą być partnerami rolników z UE, a nie konkurentami.

Minister Starkevičius podziękował ukraińskiemu ministrowi za wsparcie w realizacji inicjatywy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego "Ziarno z Ukrainy".

W międzynarodowej konferencji wzięło udział 122 przedstawicieli z całego świata, a także przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa ONZ, Komisji Europejskiej i Rady Europy. Minister podkreślił znaczenie wykorzystania wszelkich możliwych środków w celu odcięcia dostępu do rynku UE dla rosyjskich i białoruskich produktów rolno-spożywczych, łagodząc w ten sposób napięcia konkurencyjne na rynku UE.

Minister przypomniał, że Litwa już zakazała importu produktów rolnych z tych krajów. Z zadowoleniem przyjął sfinalizowanie trójstronnego protokołu między Wielką Brytanią, Litwą i Ukrainą, który doprowadzi do wprowadzenia testów pochodzenia zbóż z Rosji i Białorusi. Dochodzenia będą miały na celu ustalenie, czy zboże zostało wywłaszczone z Ukrainy i wprowadzone do obrotu jako rosyjskie. Wpłynie to również na zboże przewożone tranzytem przez Litwę, co ma doprowadzić do znacznego zmniejszenia ilości transportowanego zboża. Uzgodniono, że mechanizm weryfikacji pochodzenia będzie szczególnie skuteczny, jeśli w przyszłości zostanie rozszerzony na inne kraje regionu bałtyckiego i pozbawi Rosję przewagi konkurencyjnej w postaci korzystania z infrastruktury portów Morza Bałtyckiego.

Jeśli chodzi o przyszłość handlu z UE, minister powtórzył, że Litwa zawsze wspierała i nadal będzie wspierać możliwie najbardziej wolny i otwarty handel, co do którego nie ma jednomyślnej zgody wśród członków UE. Według ministra, Litwa będzie nadal zachęcać do wczesnego rozpoczęcia negocjacji w sprawie liberalizacji handlu, co zapewni większą jasność naszym ważnym partnerom w Ukrainie.

Wideo