Lider liberałów uważa Radę ds. Żywności za beznadziejną sprawę
Eugenijus Gentvilas, członek grupy Ruchu Liberałów w Sejmie, nie wierzy, że Rada Żywności zdoła kontrolować ceny podstawowych produktów. Według polityka, takie zadanie jest beznadziejne na wolnym rynku, ponieważ litewskie władze nie mają wpływu na producentów i przetwórców w innych krajach.
„A co można zrobić, jeśli ceny rynkowe są ustalane według produktów, które są najtańsze? Na przykład polskie produkty mleczne. Czy Litewska Rada Żywności będzie regulować relacje między polskimi rolnikami i hodowcami krów a łomżyńską mleczarnią, która przetwarza mleko tych rolników i dostarcza je litewskim handlowcom? Nie, ponieważ jest to niemożliwe" - powiedział Gentvilas w piątek radiu Žinių.
„Polskie produkty mleczne, które są tańsze, wchodzą na rynek, który jest otwarty, Unii Europejskiej, a litewskie produkty mleczne muszą się do nich dostosować“, – wyjaśnił.Polityk zwraca również uwagę, że monitorowanie cen, które będzie prowadzone przez nowo utworzoną Radę Żywności, jest już prowadzone przez inne instytucje. To, jak twierdzi, jest jedynie próbą okazania zaniepokojenia opinii publicznej.„One (dane – ELTA) są analizowane. Uważam, że jest to próba pokazania społeczeństwu, że "Drodzy Litwini, będziemy się wami opiekować, wierzcie w nas, wierzcie w nas do ostatniego dnia naszej kadencji i do pierwszego dnia wyborów." “ To jest brzydkie i nie wierzę, że cokolwiek zostanie zrobione “ twierdził Gentvilas.
„To nie rząd powinien decydować o tym, jak rozdzielić względne zasoby między handlowca, przetwórcę i rolnika. (...) To beznadziejna sprawa“, – dodał.
.
Rada ds. Żywności będzie prowadzić regularny monitoring rynku sektora spożywczego, oceniać jego wyniki i proponować rozwiązania, które przyczynią się do przejrzystości cen towarów, poinformowało we wtorek Ministerstwo Rolnictwa. Będzie również rozpatrywać projekty aktów prawnych w sektorze spożywczym z własnej inicjatywy lub na wniosek rządu, a także wydawać wnioski i zalecenia.
Według urzędu, Litewska Rada Rolna (LAC) i Izba Rolnicza będą miały po 4 przedstawicieli w Radzie. Kancelaria Rządu, Ministerstwa Rolnictwa, Gospodarki i Innowacji oraz Finansów, Centrum Danych Rolniczych, Akademia Rolnicza Uniwersytetu Witolda Wielkiego, Uniwersytety Wileński i Nauk o Zdrowiu, Instytut Ekonomii i Rozwoju Wsi Litewskiego Centrum Nauk Społecznych będą miały po jednym przedstawicielu.
Jedno miejsce w Radzie Żywności zostanie również przyznane Litewskiemu Stowarzyszeniu Przetwórców Zbóż i Handlowców, Litewskiemu Stowarzyszeniu Przetwórców Mięsa, Stowarzyszeniu Przedsiębiorstw Handlowych i Hodowców Drobiu, Stowarzyszeniu Litewskiego Przemysłu Spożywczego i Stowarzyszeniu Litewskich Producentów Mleka "Pieno centras".
Konfederacja Litewskich Przemysłowców (LPK), Rada Ochrony Praw Konsumentów, Fundacja Dobroczynności i Wsparcia „Maisto bankas“ będą miały po jednym przedstawicielu w nowej Radzie.
Jak wcześniej stwierdził premier Gintautas Paluckas, Rada Żywności będzie zajmować się przejrzystością cen, zdrowszą dietą publiczną i monitorowaniem konkurencji importu z lokalną produkcją.
I. Hofmanas powiedział, że nowy organ może być odpowiednikiem trójstronnej rady skupiającej przedstawicieli pracodawców, związków zawodowych i instytucji.
