G. Nausėda: Rada ds. Żywności będzie dodatkowym instrumentem przejrzystości i debaty

Gitanas Nausėda. Prezidentūros nuotr.

W związku z tym, że rząd planuje utworzenie Rady Żywności, prezydent Gitanas Nausėda mówi, że będzie ona dodatkowym instrumentem przejrzystości cen żywności i miejscem ewentualnych dyskusji z biznesem. Wysokie ceny żywności muszą być przedmiotem troski rządu, powiedziała głowa państwa.

„Być może nie należy odnosić wrażenia, że utworzenie takiej rady automatycznie obniży ceny żywności o 20 procent następnego dnia, ale jako rodzaj dodatkowego sposobu zapewnienia przejrzystości systemu, instrumentu wymiany informacji i ewentualnych dyskusji z przedstawicielami handlu i produkcji", powiedziała Nausėda dziennikarzom w dzielnicy Alytus w czwartek.

Powiedział, że podobne praktyki istnieją w niektórych krajach europejskich i zachodnich, a nowe środki kontroli cen żywności na Litwie są również konieczne.

„Musimy użyć wszelkich środków, aby produkty spożywcze na Litwie nie kosztowały tyle, ile według niektórych płacimy za produkty spożywcze więcej niż w Berlinie“, – skomentował szef państwa. 

.

Wysokie ceny żywności powinny być przedmiotem troski rządu, powiedziała Nausėda.

„Biorąc pod uwagę fakt, że nadal istnieją pewne różnice w poziomie życia, takie (wysokie – BNS) ceny muszą rzeczywiście być przedmiotem naszej troski i że ta instytucja (Rada Żywności – BNS) z pewnością będzie szukać optymalnych rozwiązań, aby zapobiec inflacji tam, gdzie to możliwe, bez naruszania swobody ustalania cen,“ Prezydent wyjaśnił.

Rząd ogłosił w poniedziałek, że Ministerstwo Rolnictwa zamierza powołać Radę Żywności do 29 stycznia, aby monitorować zmiany cen żywności i przedstawiać propozycje ich obniżenia. W jej skład wejdą handlowcy, przetwórcy, przedstawiciele organizacji rolniczych i naukowcy.

Premier Gintautas Paluckas powiedział wówczas, że ma nadzieję, iż Rada pomoże stworzyć równe szanse dla graczy na rynku żywności i poprawi otoczenie konkurencyjne dla małych przedsiębiorców. Ponadto powiedział, że brak obiektywnych informacji jest obecnie przyczyną wielu nieporozumień między rolnikami, przetwórcami i handlowcami.

Rząd zobowiązał się do ustanowienia takiej rady w swoim programie. Obiecuje również wprowadzenie obniżonej stawki podatku od wartości dodanej (VAT) na świeże warzywa i owoce, ale minister finansów Rimantas Šadžius powtarza, że obecnie nie ma możliwości obniżenia podatku VAT.

Wideo